İstanbul’da ‘pastırma yazı’ yaşanıyor

- Yorumlar

İstanbul’da bir süredir devam eden sert serin havalar yerini sıcaklara bırakıyor, kentte pastırma yazı * yaşanıyor. Özellikle dün öğleden sonra etkili olan yağmur ve fırtına şehri bugün itibariyle terk etti.

İstanbul için hava sıcaklıklarının Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, cumartesi günü az bulutlu, gece 11, gündüz 16 °C seviyesinde olacak. Soğuk hava ise pazar günü rüzgârın lodosa dönmesiyle ısınacak. Pazar günü havada çoğunlukla güneşli bir gökyüzünün hâkim olması beklenirken, sıcaklıkların Pastırma Yazı ile tekrar kademe kademe artarak 20°C’lerin üzerine çıkması bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM’un verilene göre, İstanbul’da dün öğleden sonra etkili olan şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle şehrin bazı noktalarında su baskınları ve göllenmeler yaşandı. Bazı caddelerde görülen göllenmelere ekipler anında müdahale ederek suları tahliye etti. İstanbul İtfaiyesi de gece boyunca 13 ayrı binadan gelen su basması ihbarını değerlendirerek olaylara müdahale etti.

Gece boyunca özellikle Karadeniz’e kıyısı olan kuzey ilçelerde ve Boğaz çevresinde etkili olan sağanak yağmur neticesinde en fazla yağış Kilyos ve Anadolu Fenerinde (80-85kg) gözlenirken, il genelinde ortalama 34 kg yağış kaydedildi.

* Pastırma yazı, yaz sonundaki sıcak günlere verilen isimdir.

x