KYK borcu ödenmezse ne olur? 5 milyon mezunu bekleyen tehlike

- Yorumlar

KYK borcunu ödeyemeyen üniversite mezunu sayısı 5 milyona ulaştı. İstanbul Kartal’da yaşayan 24 yaşındaki İlkay Ateş, “Herkesin ailesi varlıklı olmuyor. Okul masraflarımı karşılamak için çektiğim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borcumu ödeyemedim. Borç nedeniyle hayata başlamış gibi hissedemiyorum” diyor. Üniversite mezunların bir kısmı iş dahi bulamazken, düşük ücretle çalışanların maaşına KYK borcu nedeniyle e-haciz yöntemiyle el konuluyor. Üniversite mezunları KYK’dan aldıkları kredi borcunu işsizlik, düşük ücret ve artan enflasyon neticesinde yüksek faiz nedenleriyle ödeyemiyor!

Kartal’da yaşayan Ateş de KYK mağdurlarından. Ateş, Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başladığı 2014 yılında KYK’dan yedi bin liralık kredi çekmiş. Ancak ikinci yılda maddi yetersizlikler nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmış. Şimdilerdeyse bir mağazada tezgahtarlık yapıyor.

Dört yıllık kredi süresi geçen yıl sona ermiş. Ateş, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “12 taksitle borcu geri ödemem gerekiyordu ama ödeyemedim. Bir yıldır da faiz işliyor. Babam emekli. Bense kredi borcumu ödeyebilecek kadar para kazanmıyorum. Evet, şu an bir işim var fakat bu borç nedeniyle sürekli bir yükle yaşamak zorundayım.”

KYK Borcu Ödenmezse ne olur?

CHP Milletvekili Levent Gök’ün geçen ay Meclis’e sunduğu bir soru önergesine göre KYK borcunu ödeyemeyenlerin sayısı beş milyona ulaşmış, 280 bin üniversite mezunu hakkındaysa yasal işlem başlatılmıştı. Öğrenimin sona ermesinin ardından “ödenmeyen borçlara” aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu nedenle geciken borcun, alınan kredinin iki ya da üç katına çıktığı oluyor.

Vergi Dairesi ya da e-Devlet üzerinden borçlar yapılandırılabilse de, taksitler zamanında yatırılmadığında borç ödenmemiş sayılıyor. Bu durumda borç, gecikme zammı eklenerek Vergi Dairesi’ne devrediliyor. Devir işlemi sonrasında da ödenmemesi durumunda ise icra işlemi başlatılıyor. Çalışanların maaşlarına otomatik olarak el konuluyor.

x