Eminönü’nde denizi kapatan balıkçılar için tahliye kararı

İstanbul Eminönü’nde denizi kapatarak balık ekmek satışı yapan eski balıkçı tekneleri için İBB’nin aldığı tahliye kararı hakkında yerel mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesince Eminönü’ndeki balıkçı teknelerinin tahliyesiyle ilgili açılan davada İBB’nin savunması sonrası davanın incelenmeksizin reddine karar verildi. Böylece “yürütmeyi durdurma” kararı ortadan kalktı. Tahliyeye ilişkin yasal süreç kaldığı yerden devam edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sözleşmeleri biten Eminönü’ndeki balıkçıların 1 Kasım’da bölgeyi terk etmelerini tebliğ etmişti. Balıkçıların başvurusu üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından, tahliye işleminin 30 günlüğüne durdurulmasına karar verilmişti. Mahkeme, verdiği bu kararı İBB’nin savunmasını aldıktan sonra kaldırdı.

Ekrem İmamoğlu’ndan Eminönü’nde balıkçı teknesi açıklaması

Eminönü’ndeki balık ekmek tekneleri ile ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB’nin sadece orada değil, İstanbul’un muhtelif yerlerinde bazı alanları tahsis etme, ihaleyle verme gibi birtakım usulleri var. Bunlar, kalıcı mülk değil. Birinin babadan oğula geçmesi muhtemel bir alan değil. Bu tür yerlerde ihale yapılmış, ihale alınmış, arkadaşlar orada sürelerini doldurmuş hatta iki yıla yakın süre de uzatılmış. Ki bu, Sayıştay raporlarında da belediyeyi suçlayan ve zimmet doğuran bir işlem. Orada nitelikli, gerçekten hijyenik, insanlara hizmet etmekte duruşu olan bir yer olması lazım. Bu konuda bizim iştiraklerimiz var. BELTUR gibi çok nitelikli, geçmişten bugüne işler yapan. Bu konuda arkadaşlarımızın çalışmaları var. Bize sunacaklar en doğru kararı orada vereceğiz. Biz, kültürün yaşamasından yanayız. Orada çalışan mağduriyetine bakılır. Eğer orada bir iş varsa, o iş yapılıyor ise, en yetenekli kimler var ise, ihtiyaç olduğunda oradan da insanlar çalışacak. Kimsenin ekmeğiyle işimiz yok. Ama ticari olarak bakarsanız, bir işin alındığı zaman gibi bittiği zaman da var. Ondan sonraki tasarrufu idare yapar. Şu anda yaptığımız tümüyle bu. Vicdana ahlaka hukuka kültüre uygun yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İşlem de devam ediyor.” ifadelerini kullandı.