Jaguar, silecekleri sadece göz ile çalıştıracak teknoloji geliştiriyor

Çok ta uzak olmayan bir gelecekte çoğu en son teknoloji otomobile, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamasına yardımcı olacak göz takip sistemi gelecek. Fakat Jaguar Land Rover bu teknolojiyi farklı bir şey için geliştiriyor. Jaguar, araçların arka camlarının her zaman temiz kalmasını ve sadece ihtiyaç olduğunda temizlenmesini sağlayacak otomatik tetikleyici için patent aldı.

Göz takip teknolojisi sürücüleri güvende tutmak ve uyanık kalmalarını sağlamak için geliştirilmişti. Ancak sürücünün tam olarak nereye baktığının belirlenmesinin tam olarak mümkün olmadığı biliniyor. Jaguar’ın bu sisteminde her şey daha belirgin, böylece bu teknoloji daha pratik bir amaca hizmet ederek, aracın bileşenlerindeki aşınma ve yorulmayı minimize edecek.

Silecekler zaten aralıklı olarak kendisi açılıp çalışır ama bu pantenti alınan sistem sayesinde sileceklerin ön camlardaki gibi sık sık çalışmasına gerek kalmayacak. Sürücü gözleriyle arka aynaya doğru gözlerini yukarı hareket ettirerek baktığında silecekler çalışıp camı temizleyecek. Böylece arka silecekler, sadece sürücünün arka camı kullanmasına ihtiyaç olduğu zaman çalışacak. Zamanlamanın çok önemli olduğu bu sistemde hala geliştirilmesi gereken yerler var.