AK Parti “tak” diye istedi İçişleri Müsteşarı “şak” diye yaptı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısını tamamen değiştirerek AK Parti hükümetine bağımlı yargının temellerinin atıldığı yasa tasarısının görüşmeleri sırasında İçişleri Bakanlığı’nın özel uygulamayla AK Parti için belge hazırladığı ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti Grup Başkanlığı’nın talebi üzerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın Yargıçlar Sendikası” olmadığına dair resmi bir yazıyı 12 Ocak 2014 Pazar günü hızlı hazırlayarak AK Parti’ye göndermesini gündeme taşıdı. Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Müsteşarınızın Pazar günü resmi yazı hazırlaması mutad uygulama mıdır? AK Parti Grup Başkanlığı’nın resmi tatil günü olan 12 Ocak 2014 Pazar günü ulaşan talebini aynı gün mü yerine getirdiniz? Müsteşarınız, söz konusu yazıyı bizzat kendisi mi hazırlayarak AK Parti Grup Başkanvekillerine elden ulaştırmıştır?” diye sordu.

Hükümet yanlısı istihbarat sitesi yayınladı

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde bu şok gelişmeyi gündeme getirdi.
Oran, önergesinde, “Hükümet yanlısı yayın politikasıyla bilinen ve Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan alındığı belli olan belge ve bilgileri paylaşmakla ünlenen bir web sitesinde dün gece (12 Ocak 2014) saat 22.29’da yayımlanan bir haberde, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın 12.1.2014 tarihinde “Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığına” hitaben yazdığı yazıyla, “Yargıçlar Sendikası” ile ilgili resmi belge hazırladığı bildirildi” dedi.

AK Parti sizden tam olarak ne istedi?

CHP’li Umut Oran’ın Bakan Ala’ya yönelttiği sorular şöyle:
“- İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu’nun Bakan adına imzaladığı “51355057-010-92” sayılı “Bilgi” konulu 12.01.2014 tarihli yazısının birebir içeriği nedir?
– Müsteşarınızın imzaladığı ancak “İlgi”sinde “bila tarih ve sayılı yazınız” denilen AK Parti Grup Başkanlığı’nın sizden talebi tam olarak nedir, AK Parti’nin yazısının tarih ve sayısı kaçtır?

AK Parti’nin talebini aynı gün mü yerine getirdiniz?

– AK Parti Grup Başkanlığı’nın “bila tarih ve sayılı” söz konusu yazısı hangi tarih ve saatte bakanlık kayıtlarına ulaşmıştır?
– AK Parti’nin söz konusu yazısı faks, e-posta, kurye vb. hangi iletişim yöntemiyle bakanlığınıza intikal etmiştir? AK Parti Grup Başkanlığı’nın resmi tatil günü olan 12 Ocak 2014 Pazar günü ulaşan talebini aynı gün mü yerine getirdiniz?

Çalışma Bakanlığı’ndan da bilgi almışlar

– Müsteşarınızın söz konusu yazısında atıf yaptığı “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınan bilgi” nedir? Çalışma Bakanlığı’ndan hangi tarih ve saatte hangi tarih sayılı yazıyla bilgi talep ettiniz? Söz konusu bilgi talebi sözlü olduysa İçişleri’nden hangi yetkili Çalışma Bakanlığı’ndaki hangi yetkilinden ne zaman bilgi talebinde bulundu?

Tam da HSYK görüşülürken pazar mesaisi mutad uygulama mı?

– İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın, tam da HSYK Kanun Tasarısının TBMM Adalet Komisyonu’nda yüksek gerilim altında yaptığı görüşmeler sırasında tatil günü olan 12 Ocak 2014’te makama giderek söz konusu resmi yazıyı kaleme aldırtması mutad uygulama mıdır?

Müsteşar AK Parti’ye elden mi ulaştırdı?

– Müsteşarınız, söz konusu yazıyı bizzat kendisi mi hazırlayarak AK Parti Grup Başkanvekillerine elden ulaştırmıştır? Bu yazının içeriği, hazırlanması ve iletilmesinin her aşamasından bilgi sahibi misiniz, müsteşarınıza tüm bu işlemler için siz mi talimat verdiniz?

Site hakkında suç duyurusu var mı?

– Müsteşarınız bu şekilde herhangi bir belge hazırlamadıysa söz konusu web sitesi hakkında “sahte belge hazırlamak” suçundan suç duyurusunda bulunacak mısınız? Bu site hakkında adli mercilerde bugüne kadar herhangi bir girişimde bulundunuz mu?

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar