Gezi’de katledilenlerin yakınları Başbakan’ı görmek istemiyor

Bugün, Gezi Parkı eylemlerinin birinci yıldönümü. Pek çok şehirde eylem çağrıları yapılırken polis de geniş güvenlik önlemleri alıyor. Taksim Dayanışması’nın “31 Mayıs’ta meydanlardayız” açıklamasını, İstanbul’da 25 bin polisin görev yapacağı haberi izledi. Ankara’da da 10 bin polis görevlendirildi. Son durum, başta büyük şehirler olmaz üzere tüm yurtta meydanlara çıkmak isteyen gençlere izin verilmeyeceği ve engelleme için de her zamanki yöntem olan biber gazına başvurulacağını ortaya koyuyor. Oysa Gezi eylemleri sırasında bu yöntem 8 cana mâl olmuştu. Gezi’nin yıldönümünde yaşamını yitiren 5 gencin ailesine aşağıdaki soruları sorduk ve onlardan bu bir yılın nasıl geçtiğini dinledik.
Ölüm haberini nasıl aldınız?
Sizi bu bir yılda en çok hüzünlendiren olay neydi?
İnancınızı yitirmenize neden olan olaylar neler oldu?
Sizi en çok korkutan olay?
Son bir yılda sizi en çok umutlandıran olay neydi?

Yeğenim oldu adını Abdullah Can koyduk

» Abdullah Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert
1. Ortalık karışık olduğu için kardeşimi arayıp, “Gerçek mermi kullanacaklarmış eve dön” demiştim. Bana 10 dakika sonra döneceğini söyledi. Tekrar aradığımda cevap vermedi.
2. Soma faciası yaşandıktan sonra annem televizyondan Soma’daki annelerin ağlayışını gördü. O da ağlamaya başladı. Tansiyonu çıktı, bayıldı. O an çok kötü oldum.
3. Abdullah’ın katili hala görevinin başında. Hedef gözeterek kardeşimi vurmasına rağmen tutuklanmıyor.
4. Artık Başbakan’ı televizyonda görmek istemiyoruz. Bizi en çok korkutan o. Televizyonda, gazetede, her yerde o var. Bıktık artık.
5. Kız kardeşimin bir oğlu oldu. Adını Abdullah Can koyduk. Abdullah Can ve davada sorumluların cezalandırılması dışında pek bir umudumuz yok.

Eşimi kaybetmek beni yıktı

» Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş

1. Haberi aldığımda televizyondan Ankara ve İzmir’deki olayları izliyordum. O sırada kız kardeşim yeğenim Seyit’in yaralandığını, hastaneye gitmemiz gerektiğini söyledi. Hastanede Mehmet’in öldüğünü öğrendim. Yıkıldım, dünyamdan, insanlığımdan vazgeçtim.
2. Evladımı kaybettikten sonra ikinci darbeyi eşimi kaybettiğimde yaşadım. En azından birbirimize destek oluyorduk.
3. İnancımı hiçbir zaman kaybetmedim.
4. Berkin Elvan’ın cenazesi sonrası Başbakan’ın Berkin’in annesini yuhalatması.
5. Beni tek umutlandıran şey gençler. Mehmet’i kaybettim ama milyonlarca Mehmet’i kazandım.

Televizyondan öğrendim

» Ahmet Atakan’ın abisi Mustafa Atakan

1. Edirne’de çalışıyorum. Gece 01:30 gibi arkadaşım aradı. Televizyonda kardeşimle ilgili bir haber olduğunu söyledi. Televizyonu açtığımda bir kanalda öldüğü, bir kanalda yoğun bakımda olduğu söyleniyordu. Hemen yola çıktım, acı haberi yolda aldım.
2. Hırsızlık yapıp utanmayan, insanlara yalan söyleyerek onları avutanlar beni en çok üzdü. Ayrıca Soma’da yaşanan o büyük facia.
3.Ethem’in davasında sanık polisin duruşmaya video-konferans ile katılması. Yargıya inancımız kalmadı.
4. Barışçıl eylemler yapan gençlerimizin arasına planlı bir şekilde provokatörlerin sokulması.
5. Davamızda 9 aydır hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Umudumuzu kaybettik.

O teyzeyi görünce yüreğim parçalandı

» Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük

1. Haberi aldığımızda hemen hastaneye koştuk. Orada Ethem’i yoğun bakımda solunum destek cihazına bağlı gördüm. O an Ethem’i kaybettiğimizi anladım.
2. Ölüm sınırına yaklaşmış yatalak bir teyzenin son isteği Ethem’in vurulduğu yeri ziyaret etmekti. O teyzeyi orada gördüğümde yüreğim parçalanmıştı.
3. Sorumluların yargılanıp cezalandırılmaması bizlerin inancını bitiren şeydir.
4. Siyasal iktidarın halkın çocuklarını katletmesi.
5. Yok

Sadece Ali İsmail’i değil güzele dair ne varsa her şeyi kaybettik

» Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz

1. Biz Hatay’da yaşıyoruz. Ali İsmail, Eskişehir’de okuyordu. Dövüldüğü ilk gün ev arkadaşları aradı. İlk etapta ağır bir durum değildi. Hemen Eskişehir’e gittik; ama biz gittiğimizde bilinci kapanmıştı.
2. Çok kalabalık bir aileyiz. Her yılbaşı gecesi dedemin evinde kocaman bir sofra kurulur. Tüm akrabalar uğrar, yemek yer. Dedem sofranın başında oturur. Bu yılbaşı dedemin evine gittiğimde ilk defa onu masada tek başına otururken gördüm. Orada anladım ki, sadece Ali İsmail’i değil, güzele dair her şeyi kaybetmişiz. En çok o gece ağladım.
3. Devlet eliyle, kamu düzenini korumakla yükümlü kamu memuru tarafından kardeşiniz öldürülünce sistemi sorguluyor ve inancınızı yitiriyorsunuz.
4. Ali İsmail’in ilk davası. Annemin duruşmadaki tepkisinden ve sağlığından çok korkmuştum.
5. Ali İsmail davasının yargılama sürecidir. İlk defa yargıdaki psikolojik üstünlük bizde.

BİLLUR ÖZGÜL

  

TARAF

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar