Arınç’ın ‘yeni yetme’ ile kavgası sürüyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kabineye yeni giren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a Bursa’dan yanıt verdi.

Ak Parti Bursa il örgütü tarafından Merinos Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen 34’üncü İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Arınç, isim vermeden Yalçın Akdoğan’ı eleştirdi.

İşte Arınç’ın o sözleri; “Birisi bir yazı yazdı. birisi bir söz söyledi. Belki de bizi kastetti, tam bilemiyorum. ‘Bizim şuna buna bir diyet borcumuz yoktur’ dedi. Bu çok doğru bir söz ama bu sözü şöyle açmak lazım. Bizim, ben de dahil, Tayyip Erdoğan da dahil hiç kimseye diyet borcumuz yok. Bizim iki şeye karşı vefa borcumuz var. Şükür borcumuz var. Allah’a şükür ve dua borcumuz var. Bize izzet veren, bize cesaret veren, önümüzdeki bütün barajları yıkıp bizi ayakta tutan tek güç Allah’ı bize verdiği güç ve kuvvettir. Her yaptığımız işin arkasından Rabbimize şükretmemiz lazım. Tevekkül etmemiz lazım. İkincisi fani şahıslara bir diyet borumuz yok bizim.Ama millete karşı, milletin şahsi manevisine karşı teşekkür borcumuz var. Bu millet hiç görmeden bize inandı bizi seçti, her türlü zorluğa rağmen bizim arkamızda durdu. Başbakanımız 3 dönem şartına uyacağız dediği zaman, cumhurbaşkanı olmasaydı aktif siyasete veda edecekti. Siz giderseniz bu parti ne olur deyince fani şahıslar üzerine bina etmeyin dedi. Farz edin ki liderimiz ölmüş desinler dedi. Allah geçinden versin. Ama takdiri ilahi bir gün kendisini gösterecek. İnsanları teskin etmemiz lazım. Farz edin ki liderimiz öldü desinler. Bunu herkesin düşünmesi lazım. Bu nedenle bu dava kimseye diyet borcu taşımaz. Ben dahil. Bana göre doğrusu bir Allah’a sürekli şükür noktasında borcumuz var. İkincisi bizi güçlü kılan, bizi yüzde 50’lere çıkaran, 52 ile cumhurbaşkanı yapan 70 milyon insanımıza diyet borcumuz var.”

YENİ YETMELER TARTIŞMASI

Bülent Arınç daha önce, Abdullah Gül’ün partinin başına geçmesine dair tavrından dolayı Yalçın Akdoğan’ı kastederek “Yeni yetmelerin mevhum bazı değerler üzerinden ‘aslında öyle olması gerekir aslında şöyle olması gerekir’ diye hesaplar yapması bizim aramızdaki yıllardır süren kardeşliği zedeleyebilir” demişti. Yalçın Akdoğan da bunun üzerine “Bizimle ilgili ‘şuna karşı, buna karşı’ gibi tezviratlar son derece yersizdir. Biz ‘Yeni Türkiye’ idealinin ve Erdoğan’ın yanındayız. Erdoğan’a ve bu ideale karşı olan kimse biz ona karşı oluruz. Bu hareketin kimseye bir diyet borcu veya açık hesabı bulunmamaktadır.” diye yazmıştı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar