O Hakimden yine Erdoğan’a sert çıkış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı, Başbakanlığı döneminde şehitlere “kelle” dediği için hakkında Şehit Aileleri Derneği tarafından açılan davada 3 kuruş ödemeye mahkum eden Hakim Sevgi Övüç, HSYK seçimleriyle ilgili sert çıkış yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki temaslarının sonunda Türkiye’ye dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Paralel yapı HSYK’yı ele geçirirse Türkiye Cumhuriyeti’nin B planı var mı?” sorusuna Erdoğan “12 Ekim’i görelim, sonra herhalde hükümetin de devletin başı olarak şahsımın da bu tabloya göre bir B planı, C planı olacaktır” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri tartışma yarattı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Başbakanlığı döneminde 3 kuruş ödemeye mahkum eden Hakim Sevgi Övüç, “İleri demokrasi! Hukuk Fakültelerinde öğretilen demokrasi deyiminin tanımı mı değişti yoksa?” değerlendirmesinde bulundu.

Yargı mensuplarının resmi sitesi ‘adalet .org’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HSYK seçimlerine ilişkin “B-C planlarımız var” sözünün kabul edilmeyeceğinin altını çizen Hakim Övüç, “Kim kazanırsa kazansın yasaldır. Ondan sonrası için düşünülen B-C planları anti demokratiktir. Eğer bu planlar demokratik kabul ediliyorsa, siyasi seçimler için de, seçim sonuçlarını benimsemeyen milletin, B-C planlarının da demokratik olduğunu kabul etmek gerekir” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’I MAHKUM ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2000 yılındaki bir radyo kanalında yaptığı konuşma, 2007’nin mart ayında ortaya çıkmış ve Erdoğan’ın Abdullah Öcalan’a “sayın” şehitlere ise “kelle” dediği tespit edilmişti. Bunun üzerine Şehit Aileleri Derneği dava açmış, Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Erdoğan, Hakim Sevgi Övüç tarafından üç yeni kuruş tazminata mahkum olmuştu.

Erdoğan, kararın ardından grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ben, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım. Şahsımla alakalı, düşünebiliyor musunuz, dava açıldı. Neymiş birisine ben ‘sayın’ demişim ve bundan dolayı açılan dava da ne biliyor musunuz? 3 kuruşluk manevi tazminat davası… Niye? Acaba diğerleri tutar mı tutmaz mı? Hile-i şeriye uygulayacaklar ya…” demişti.