Alman Yeşiller Partili Politikacıdan Sünnete Hakaret

20 Ocak’taki Aşağı Saksonya eyalet seçimlerinde aday olan Yeşiller Partili bir politikacı, Müslüman ve Musevilerin sünnet uygulamasını aşağılayıcı sözleri nedeniyle büyük tepki alınca milletvekilliğinden feragat etti.

“Bıçağı bileyin, bir şarkı söyleyin – Ucundaki deriyi kesiverin”
İşte bu dizilerle başlayan şiirinde Müslüman ve Musevilerin sünnet uygulamasını eleştiren Yeşiller partisinden Ulf Dunkel, daha sonra işi ağır hakaretlere kadar vardırdı. Çocuklarını sünnet ettirenlere “Arschlöcher” (k.. delikleri) ve “blinder Fanatiker” (kör fanatikler) şeklinde küfür ve hakaretler yağdıran Alman politikacıya, ülkedeki Müslüman ve Museviler büyük tepki gösterdi.

‘Nefret ve kibir dolu ifadeler’
Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann, Ulf Dunkel’in sünnetle ilgili söylemlerini “Müslüman ve Yahudilere karşı nefret ve kibirle üstünlük sağlamaya çalışmak” olarak nitelendirdi. Graumann, Yeşiller partisini, söz konusu politikacıyı derhal milletvekilliği adaylık listesinden çıkarmaya çağırdı.

Facebook sayfasından özür diledi
Basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtsız bırakan Ulf Dunkel, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada ise sünnetle ilgili söylemlerinin yanlış anlaşılmış olmasından dolayı üzgün olduğunu belirtti. Almanya’da Müslüman ve Musevilerin varlığından memnuniyet duyduğunun altını çizen Dunkel, sadece sünnet uygulamasını ve bunu savunanları eleştirdiğini vurguladı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar