4 Ekim’de açıklanacak AKP bildirgesinde başkanlık yok

Halkın sıcak yaklaşmadığını düşünen AK Parti yönetimi, seçim bildirgesinde Başkanlık sistemini ön plana çıkarmıyor. Ekonomik vaatler ise ön planda.

7 Haziran seçimi için hazırladığı 380 sayfalık bildirgesi “ayrıntıya boğulduğu” için eleştirilen, kampanya sürecinin büyük kısmını muhalefet partilerinin ekonomik vaatlerini eleştirmekle geçiren AK Parti, 1 Kasım için daha farklı bir bildirgeyle seçmenin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Muhalefetin “emekliye bayramda ikramiye” gibi vaatlerine “kaynak yok” diyen AK Parti, bu kez “emekli maaşlarına zam, her eve bir istihdam, her aileye kurban yardımı, yeni mezun üniversitelilere işe girinceye kadar mali destek” gibi vaatleri ön plana çıkaracak. “Kısa, öz ve anlaşılabilir” biçimde hazırlanacak olan bildirgenin çözüm süreci ve başkanlık sistemi ile ilgili bölümlerinde değişikliklere gidilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in koordinasyonunda ekonomi, yargı, dış politika, eğitim ve sağlık başta olmak üzere her bölüm ayrı ayrı komisyonlar tarafından hazırlanıyor. Daha sonra tek bir metin haline getirilecek bildirgeye, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılacak toplantıda son biçimi verilecek. Bu bildirgeyle 5 ay önce açıklanan 7 Haziran seçimine yönelik bildirge arasında önemli farklar dikkat çekiyor. Bu değişiklikler şöyle:

SADE BİLDİRGE

AK Parti’nin 7 Haziran için açıkladığı bildirge 380 sayfadan oluşmuştu. Her alanda önce uzun uzun hükümetin icraatı anlatılmış, daha sonra da bundan sonra neler yapılacağına yer verilmişti. Ancak bildirge bu haliyle eleştirilmişti. AK Parti yöneticileri, “7 Haziran beyannamesi çok uzun ve gereksiz ayrıntılarla doluydu. Bu nedenle kampanya sürecinde bizim değil muhalefet partilerinin beyannameleri gündem yarattı ve ilgi çekti. Biz de kendi proje ve vaatlerimizi anlatmak yerine savunma konumuna geçip muhalefetin vaatlerinin neden olamayacağını anlattık. Bu kez öyle olmayacak” görüşünü dile getirdi. Eleştiriler üzerine bildirge kısa, öz, vaatleri çarpıcı ve anlaşılabilir biçimde hazırlanıyor.

EKONOMİK VAATLER

Muhalefetin ekonomik vaatlerinin çok ilgi görmesi üzerine AK Parti de vaatleri ön planda tutacak. Bu kapsamda “Her evde en az bir kişinin istihdamının sağlanması, emekli maaşlarına zam, çalışan emeklilerden prim alınmaması, üniversite mezunlarına iş buluncaya kadar mali destek” gibi vaatlere ağırlık verilecek.

AYRI BAŞLIK YOK

Önceki seçimde milletin başkanlık sistemine sıcak yaklaşmadığı sonucuna varan AK Parti yönetimi, bildirgede yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili bölümü revize edecek. Başkanlık sisteminin ayrı bir başlık olarak bildirgeye girmesi beklenmezken, yeni anayasa hedefinin anlatıldığı bölümde, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesiyle oluşan yeni durumun ortaya çıkarabileceği sorunların başkanlık sistemiyle aşılabileceği vurgusu yapılacak. Yeni anayasa bölümünde de sade bir anlatım tercih edilecek.

ÇÖZÜM’E RÖTUŞ

7 Haziran bildirgesinde çözüm süreciyle ilgili 2.5 sayfalık bölümün basım aşamasında düştüğü açıklanmış, daha sonra bildirgeye eklenmişti. Bu kez bildirgede çözüm sürecinin tarihçesinin anlatılması yerine sürecin neden bu noktaya geldiği, bunun sorumlusunun AK Parti hükümetleri olmadığı anlatılacak. Demokratik hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi için her türlü adımın atılacağının vurgulanacağı bildirgede, kamu düzeninin sağlanmasının hak ve özgürlüklerin korunması için şart olduğu anlatılacak.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar