Kılıçdaroğlu: İstifayı düşünmedim, Baykal’ın ihracını doğru bulmuyorum

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra partisinin teşkilatında dile getirilen istifa çağrılarını “İstifa etmeyi düşünmedim” diyerek yanıtlarken, kendisine ‘çekilin’ çağrısı yapan Deniz Baykal’la ilgili ihraç taleplerini doğru bulmadığını belirtti.

BBC Türkçe’den Selin Girit’e konuşan Kılıçdaroğlu, partisinin örgütlerine olası bir erken seçim için çalışma talimatı verdiğini söylerken, “İstifa etmeyi düşünmedim. Elbette ki bir genel başkan ben hayatımın sonuna kadar genel başkanlık yapacağım diye bir arayış içinde olamaz ve olmamalıdır da. Genç ve dinamik başkan adayları çıkmalı, onların önünü açmalı, onları teşvik etmelidir” ifadelerini kullandı.

Partisinin içinde lider olabilecek genç ve dinamik isimleri kendisinin de desteklediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, parti içinde kendisinin yeni CHP olarak tanımladığı dönüşüme güçlü bir direniş olmadığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Girit’in “CHP tabanında Deniz Baykal ihraç edilsin şeklinde sesler yükseldi. İhraç edilmeyecek mi?” sorusunu ise “Doğru bulmuyorum. İnsanların düşüncelerini açıklamaları, hem demokrasiye inanacaksınız hem de insanlar düşüncelerini açıkladılar diye alıp partinin dışına çıkaracaksınız, bunları doğru bulmuyorum. O zaman siz demokrat olamazsınız” diyerek yanıtladı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar