Kadir Topbaş: “Telefonları gece şarj etmeyin”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan 42 otobüsün hizmete alım töreni sonrası gazetecilerin Galatasaray Üniversitesi binasındaki yangınla ilgili sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Üniversitesi’nde yaşanan yangında yapılması gereken her şeyin yapıldığını, ‘New York itfaiyesine eş değer’ olduklarını söyledi. Topbaş ayrıca, ‘Şarjları gece prizde bırakmayın’ dedi.

Topbaş, bir gazetecinin itfaiyenin olay yerine gelip sorun olmadığına dair tutanak tuttuğunu ardından yangının büyüdüğü sorusuna sert çıktı. Topbaş, “ Siz tutanağı gördünüz mü ? “ diye sordu. “Görmedim” yanıtını veren muhabire “Görmeden konuşuyorsunuz” dedi. Topbaş, “İtfaiye gittiği hiçbir yerde tutanak tutmaz.

Topbaş, “Çok dikkat edilmesi gereken yapılardan bir tanesi. Koruma kullanma dengesini iy kurmadığımız için, bu sonuçları yaşamaktayız. Kagir binaların geçmişteki elektrik donatıları, sistemleri daha zayıf yapılmaktaydı. Çünkü o zaman bu kadar elektronik cihazlar yoktu. Elektronik cihazları yükledikçe, fişlere çok daha fazla cihaz taktıkça yükü çekemeyen kablolar tutuşuyor. Çıra gibi yanıyor. Borular içinde fitil gibi çatı arasına kadar gidiyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar