MHP’li muhalifler: Olağanüstü kurultay 19 Haziran’da toplanabilir

MHP’li muhalifler: Olağanüstü kurultay 19 Haziran’da toplanabilir, Bahçeli verdiği sözü tutsun
Bahçeli, “Yargıtay olağanüstü kurultay kararı verirse saygı duyarız” demişti

MHP’li muhalifler, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin, MHP’de olağanüstü tüzük kurultayına gidilmesini kararlaştırmasıyla ilgili olarak ilk değerlendirmelerini yaptılar. CNN Türk canlı yayınına bağlanan genel başkan adaylarından Ümit Özdağ, “Devlet Bahçeli, Yargıtay’ın kararına saygı duyacağını söylemişti” derken, ‘olağanüstü kurultayın önünde hiçbir engel kalmadığını’ ifade eden Sinan Oğan, “Bu defa artık gerçekten galiba gidiyoruz. Olacak şey bellidir. Çağrı Heyeti zaten görevlendirilmişti. En kısa sürede toplanacaktır. 19 Haziran gibi tahmini bir tarih olarak ifade veriyorum” diye konuştu.

13 Mayıs Cuma günü Ankara 2. İcra Mahkemesi, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “olağanüstü kongrenin Yargıtay kararı beklenmeden toplanamayacağına” dair yürütmeyi durdurma kararını işleme koyan Ankara 25. İcra Müdürlüğü kararının iptaline yönelik itirazı kabul etmişti. 25. İcra Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı’ndan görüş alarak “Gemerek Asliye HUkuk Mahkemesinin ihtiyadi tedbir kararı geçerlidir. Kurultay toplanamaz” açıklamasını yapmıştı. Son karar üzerine Devlet Bahçeli’ye karşı genel başkan adayı olan isimlerden Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, 15 Mayıs Pazar günü olağanüstü kongrenin planlandığı Ankara Anadolu Otel Esenboğa Kongre Salonu’nda toplanmıştı. Muhaliflerin kurultay girişimi polis barikatına takılarak gerçekleşmemişti.

Yaşanan bu sürecin ardından Bahçeli yönetimi ve Muhaliflerin olağanüstü kurultay çağrısını kabul eden Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin partiye atadığı MHP Çağrı Heyeti ve muhalifler, Yargıtay’dan gelecek karara uyacaklarını açıklayarak beklemeye geçmişti. Çağrı heyeti, daha önceki toplantılarında MHP’nin tüzük kongresinin Haziran ayının ilk pazar günü toplanabileceği değerlendirmesini yapmıştı.

Yargıtay 18. Hukuku Dairesi, Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye karşı muhaliflerin istediği olağanüstü tüzük kurultayına gidilmesini kararlaştırdı. Yargıyay, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kurultay kararını oy birliğiyle onadı.

MHP’li muhaliflerin konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalar şöyle:

Ümit Özdağ: Hak mücadelesi hukuki sonla neticelendi

Tahmin ediyordum. İki kere ikinin dört ettiği gibi bir konuydu. Hukuk işledi, Yargıtay onadı. Bu Türkiye’de demokratik yollardan bir parti içindeki hak arayışının, MHP delegasyonunun cesaretle, yürekle, imanla elini taşın altına koyan insanların hak mücadelesi hukuki sonla neticelendi. Ümit ediyorum, diğer partilere de örnek olacaktır. Var olan siyasi partiler yasasını değiştirip atmadan, onu demokratik normlara kavuşturmadan Türkiye’de siyasetin sağlıklı bir zeminde olamayacağını düşünüyorum. Sadece MHP’yi ilgilendiren bir konu olarak görmüyorum. Siyasetin nasıl tıkandığını, geriye doğru patinaj yaptığını görüyoruz.

Türkiye’de artık neredeyse tek adam diktatoryasına dönmüş bir siyasal yapı var. Bu hükümdarlığı kırmak, dünyada var olan demokratik normlara sahip olmak için Türkiye bir fırsat yakaladı. Bu kararın Türkiye’nin yeniden biçimlenmesine, şekillenmesine, Türk siyasi hayatının yeni bir heyecana kavuşacağını düşünüyorum.

Ümit Özdağ: En önemli engellerden birisi kalkmış oldu

Yargıtay’dan olumlu bir karar çıktı. En önemli engellerden birisi kalkmış oldu. Sayın Genel Başkan Yargıtay kararına saygı duyacaklarını ifade etmişti. Kurultayın kısa zamanda ve demokratik hukuk devleti kuralları içerisinde MHP’nin geleneklerine uygun, karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleşmesi için süreç başladı. İnşallah yanılmam ve kısa zaman içinde kurultay gerçekleşir. Bu aynı zamanda Türkiye’de hukuk için de büyük bir başarı kabul edilmesi gereken bir karardır.

Bu sürecin nasıl Saray tarafından, hükümet tarafından siyasallaştırılmak istendiğini yaşadık. Yine yargı üzerinden yasadışı baskıların oluşturulmaya çalışıldığını gördük. Bütün Türkiye Yargıtay’dan çıkacak kararı bekliyordu. Nihayet karar bu şekilde çıktı. İnşallah daha sonrası daha güzel olur. MHP kurultayı 5,5 – 6 aydan beri devam eden bir süreç, bu süreç içindeki bütün olumsuzluklara rağmen kurultay süreci yine olabildiğince karşılıklı saygı ve tarafların hukukunu kabul etme çerçevesinde gerçekleşti.

Bütün sıkıntılara rağmen, çok büyütülmemesi gereken kırgınlıklar olabilir. Aşılmıştır, üzerinde fazla durmaya gerek yok diye düşünüyorum. Türkiye’de hâkimler olduğunu gördük. Özellikle Ergenekon adı verilen casusluk operasyonuyla yargı ahlakının, yargı etiğinin, hukuk devletinin yıkılma sürecine rağmen buna direnen hukukçular olduğunu görmek çok güzel.

Sinan Oğan: 19 Haziran’da toplanıyoruz

Bu defa artık gerçekten galiba gidiyoruz. Olacak şey bellidir. Çağrı Heyeti zaten görevlendirilmişti. En kısa sürede toplanacaktır. Bizler de resmi davetli statüsünde olduğumuz için. Bizler de destek vereceğiz. Çağrı heyeti 15 Mayıs öncesinde olduğu gibi tekrar yapacak. 19 Haziran gibi tahmini bir tarih olarak ifade veriyorum. 3 hafta içinde ümit ediyorum, gerçekleştireceğiz.

Bundan sonra, önümüzde de bu süreci götüreceğiz. Zaman zaman fikir ayrılıkları olabilir. Esas olan ülkücü hareketin selametidir, geleceğidir. Söz konusu ülkücü hareketle ufak fikir ayrılıklarının bence hiçbir önemi olmayacaktır. Bu süreci kontrollü bir şekilde götüreceğiz.

Sayın Genel Başkan, “Yargıtay’dan çıkacak karara saygı duyacağız” demişti. Biz ülkücü hareketin genel başkanının kararının arkasında olduğu kanaatindeyiz. Bundan sonra iş 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin belirlediği 3 kişilik çağrı heyetindedir.

Meral Akşener’in avukatı Feridun Bahşi: Onama kararıyla bu olağanüstü kurultay kesinleşmiştir

Bugüne kadar bize yansıyan bir bilgi yok. Meral Akşener’in disipline sevk edileceği söylendi ama herhangi bir disiplin soruşturması olsaydı bize tebligat yapılması gerekirdi. Kararlar savaşına dönüştü. Yargıtay’ın verdiği karar final karar.

Yargıtay’a yapılan başvuruyla herhangi bir hukuki ya da fiili bağ yoktur. Onama kararıyla bu karar kesinleşmiştir. Kesin bir karardır. İnfazı yapılabilir.

Olağanüstü kongrelerde genel başkan ve organ seçim yapılamaz deniyor. Bu Siyasi Partiler Kanunu’na aykırıdır. Tüzüğün bu maddesini değiştirmek üzere yola çıktık.