Rus uçağı Karadeniz’de düştü

91 kişiyi taşıyan Rusya Savunma Bakanlığı’na ait uçak düştü!
Uçağın son güzergâhının Suriye’nin Lazkiye kenti olduğu bildirildi

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen ve içinde 83 yolcu ve 8 mürettebat bulunan Tupolev Tu-154 tipi uçağın Karadeniz kıyısındaki Soçi’den kalktıktan sonra radardan kaybolduğu bildirildi. İnterfax haber ajansı uçağın düştüğünü duyurdu. AFP’nin yerel kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre uçağın enkazına ulaşıldı.

Sputnik: Müzisyenler, gazeteciler…

Rus Sputnik ajansının haberine göre, uçakta sivil bulunmazken aralarında Kızıl Ordu Korosu’na mensup müzisyenler, gazeteciler ve askeri personelin de bulunduğu yaklaşık 91 kişi vardı.

Moskova’daki Chkalovsky Hava Üssü’nden kalkan uçağın yakıt ikmali içi Soçi’ye indiği ve son güzergahının Suriye’nin Lazkiye kenti olduğunu bildirdi.

Uçağın yerel saatle 05:20’de havalandığı ve kalkıştan 20 dakika sonra radardan kaybolduğu bildirildi. Ardından Interfax haber ajansı uçağın düştüğünü duyurdu.

AFP haber ajansının yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre kayıp uçağın enkazına Karadeniz’de ulaşıldı. Haberde kıyıdan 1.5 kilometre uzaklıkta uçağa ait parçalara rastlandığı belirtildi. Uçağın parçalarına Karadeniz’de 50 ila 70 metre derinlikte rastandığı bildirildi.

Ayrıntılar geliyor…

Tupolev TU-154 uçağı 2010’da gündeme gelmişti

Tupolev TU-154 tipi uçak kamuoyunun gündemine daha önce, Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczyński’nin ölümüyle gelmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti taşıyan Tupolev-154 tipi uçak 10 Nisan 2010 tarihinde kalkışından kısa süre sonra düşmüş ve uçakta bulunan 96 kişiden kurtulan olmamıştı.