Erdoğan’dan AGİT’e “Haddinizi bilin”, AB’ye “Sonucuna katlanırsınız”

Erdoğan, referandumdaki hukuksuzluğa ve eşitsizliğe dikkat çeken AGİT’e “Haddinizi bilin” diye seslendi, raporu tanımayacağını ilan etti. Erdoğan, “müzakerelerin dondurulması” uyarısı yapan AB içinse “Ya verdikleri sözü tutacaklar ya sonuçlarına katlanacaklar” dedi

Referandumun ardından Ankara’ya giden Tayyip Erdoğan, Saray’ında kurulan platformdan alana taşınan kitleye hitap etti. Konuşmasına “evet” oyu verenlere teşekkür ederek başlayan Erdoğan, Türkiye’nin belirsizlikleri geride bıraktığını ileri sürdü.

Kitlenin “idam” sloganları üzerine Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım’ın idam için “evet” diyeceğini, düzenlemenin Meclis’ten geçip önüne gelmesi halinde onaylayacağını, gerekirse bir referandumda idam için yapılacağını yineledi.

“Hayır”cıları es geçmedi: “Tencere taca hep aynı hava”

Erdoğan’ın konuşmasında referandumdaki şaibelere karşı sokağa çıkan halk da vardı:

Bakıyorum ki tencere tavacılar çıkmış ortaya. Onlar da ‘hayır’ı kutluyorlarmış. Galibiyetin mutluluğunu biliyoruz da galibiyetin hakikaten eğlenmesini biliyoruz da mağlubiyetin nasıl kutlandığını şimdi öğreniyoruz. İşte bunlar Gezici, bunlar tencere tavacı. Tencere tava hep aynı hava devam ediyor.

“AGİT diye bir örgüt, haddinizi bilin! Raporu tanımıyoruz”

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan vurgu ise AGİT raporu üzerinden AB’ye yüklenmesi oldu:

AGİT diye bir örgüt var Avrupa’da. Şimdi bunlar kendilerine göre bir rapor hazırlıyorlar, ‘Türkiye’deki seçimler şöyle olmuş böyle olmuş.’ Önce haddinizi bilin haddinizi. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları, biz ne görürüz ne duyarız ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Seçimlere gölge düşürme yarışına girmeyin. Artık sür eşeği Niğde’ye. Bizim sözümüz bu. Niğdeli kardeşimiz size ne diyeceğini iyi bilir.

AB ülkelerinden gelen “üyelik müzakerelerinin dondurulması” uyarılarına da çatan Erdoğan, bu kararın kendilerine tebliğ edilmesi durumunda üyelik müzakereleri için bir referandum daha yapabileceklerini söyledi, “İngiltere yaptı, Norveç çıktı. Ya Türkiye’ye verdikleri sözleri derhal tutacaklar ya da sonuçlarına katlanacaklar” dedi.

Dışişleri Bakanlığı da AGİT’e tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı da AGİT’in ön açıklamasına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. Gözlem Misyonu’na maddi hata ve yanlış yönlendirme konusunda gerekli telkin ve tavsiyeleri yaptıklarını söyleyen bakanlık, şöyle dedi:

Halkoylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı gibi bir yorum kabul edilemez. Esasen halkoylamasının gerçekleştirilmesinden kısa süre önce AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü tarafından halkoylamasıyla ilgili siyasi içerikli beyanlarda bulunulması, bu heyetin Türkiye’ye önyargılarla geldiğini, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığını göstermiştir. Söz konusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve önyargılı yaklaşımın bir yansımasıdır.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar