Sendika ve meslek odaları: Yalana teslim olmayacağız, referandum iptal edilsin!

Yüksek Seçim Kurulunun mühürsüz pusulaları geçerli sayması, oylama günü yaşanan usulsüzlükler ve şaibeli referandum sonuçları Türkiye’nin dört bir yanında protesto ediliyor. Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB Ankara Şubeleri, Ankara Tabip Odası ve ASMMO’nun çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi, “Referandum iptal edilmeli” çağrısında bulundu.

Yüksek Seçim Kurulunun mühürsüz pusulaları geçerli sayması kararına tepkiler artarak devam ediyor.

Türkiye’nin birçok ilinde şaibeli seçim sonuçları vatandaşlar, meslek örgütleri, demokratik kitle kuruluşları ve siyasi partiler tarafından protesto ediliyor. KESK, DİSK TMMOB Ankara Şubeleri ile Ankara Tabip Odası ve Ankara Mali Müşavirler Odası Sakarya Caddesi’nde ortak eylem yaptı.

“YALANA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

“Yalana teslim olmayacağız” sloganın atıldığı eylemde, ortak basın açıklamasını KESK Ankara Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman okudu. Kahraman, “Baskı ve adaletsiz koşullarındaki kampanya süreci, seçim günü yaşanan gizli oy açık sayım ihlali, mühürsüz pusula ve zarfların geçerli sayılması, seçim bölgelerinde müşahitlere ve tarafsız gözlemcilere yönelik baskılar, Anadolu Ajansı’nın yayınları, YSK’nın kanuna aykırı açıklama ve kararları nedeniyle referandum meşru değildir” dedi.

Kahraman, sözlerine şöyle devam etti:

“Her şeye rağmen bu eşitsiz yarışta seçmenin yarısı anayasa paketini reddetti. Anayasalar toplumsal sözleşmeler olduğuna göre hazırlanışından oy sunumuna kadar bütün süreçlerinin demokratik olması gerekir. İktidar 16 Nisan referandumunun sonuçlarına dayanarak ülkeyi yönetemez. Bu nedenle 16 Nisan referandumu iptal edilmelidir. OHAL kaldırılmalı, demokratik-katılımcı, toplumun genelinin katıldığı, sivil-demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar