Meyve vermeyen dut ağacı için yapılması gerekenler

Dut ağacının meyve vermemesi durumunda yeniden meyve verir hale gelmesi için denenmiş ve yapmanız gereken bir adımdan bahsedeceğiz. Dut ağacının meyve vermemesi durumunda yapmanız gereken aşılama için önemli bir yöntem denendi. Yapılan aşılama çalışması ile meyve vermeyen yabani dut ağacı, meyve vermeye başladı.

Kartal’daki Yakacık Serası’nda, yabani dut ağacına yapılan aşı ile dut ağacının kasım ayında meyve vermesi sağlandı. Kartal Belediyesi’ne bağlı serada yabani dut ağacına yapılan sürgün göz aşısı ile kasım ayında Avustralya dutu elde edildi. Öncesinde meyve vermeyen dut ağacı, böylece meyve verir hale getirildi. Dut ağacındaki başarılı çalışma taktir topladı.

dut agaci asi

Dut ağacı için aşılama çözümü

Serada görevli uzman personel tarafından test olarak gerçekleştirilen aşılama işlemi başarılı sonuçlandı ve dut ağacı, aşılamadan 15 gün sonra meyve vermeye başladı. Normalde Haziran ayından sonra meyve vermeyen dut ağacının kasım ayında hem de açık alanda bulunmasına rağmen meyve vermesi başarıyla karşılandı. Dut ağacının meyve vermesini sağlayan personel, yapılan çalışmadan dolayı duydukları sevinci paylaştı.

Sera personeli kasım ayında bile dut ağacından meyve elde edilmesini; aşıların sağlıklı yapılması, ağacın bakımının aralıksız devam etmesi ve sıcak giden hava koşullarına bağlıyor. Meyve vermeyen dut ağacını sürgün göz aşısı ile aşılarsanız, meyve verme ihtimali vardır. Aşılamanın dut ağacının kasım ayında meyve verecek şekilde yapılması önemlidir.