NVMe SSD ile M.2 SSD farkı

Modern bellekteki PC donanımı için büyük atılımlardan biri de SSD anlamına gelen katı hal sürücüsü olmuştur. SSD’lerde sadece önyükleme ve kapanma hızları çok yüksek değil, sistemin tüm yönleri de hızlanır. Peki ya NVMe SSD’ler, standart SATA sürücülerden ne kadar farklılar? Ve tüm M.2 sürücüleri NVMe olarak sınıflandırıyor mu? NVMe ile M.2 ve SATA arasındaki farkları anlamak için okumaya devam edin.

Bugünlerde katı hal sürücüleri için çeşitli farklı terimler var, en popüler üçü SATA 3, M.2 ve NVMe’dir. Yakın zamanda bir SSD satın almaya baktıysanız, büyük olasılıkla bu şartlarla karşılaşmışsınızdır, ancak teknik farklılıkları tam olarak anlayamayabilirsiniz. Bu makalede, farklılıkları ortaya koyacak, hangisinin daha iyi veya daha kötü olduğunu açıklayacak ve her bir SSD türü için teknolojinin nasıl çalıştığına dair ayrıntılar sunacağız.

Öncelikle, yarı iletken sürücünün kökeninden ve son yıllarda PC üreticileri ve dizüstü bilgisayar üreticileri için neden bu kadar popüler bir donanım öğesi olduğundan bahsedelim. Dizüstü bilgisayarlarda ve PC’lerde kullanılan tipik bir depolama sürücüsü, geleneksel bir sabit sürücü olarak bilinir. Bu tür sürücülerin hareketli parçaları vardır. Sabit disk, eski bir plak çalara benzer şekilde çalışır. Hareket eden bir disk (tabla) ve disk döndükçe verileri okuyabilen ve bunları yazabilen büyük bir başlık vardır.

Tipik olarak, sabit sürücü ne kadar hızlı dönerse (7200 RPM, 10.000 RPM, vb.), depolama sürücüsü daha hızlı okunabilir. Maalesef, bir sabit sürücünün verileri ne kadar hızlı okuyabileceğinin bir sınırı vardır. Ayrıca kafanın fiziksel olarak hareket etmesini beklemeyle gelen bir gecikme vardır. SSD’lerin devreye girdiği yer burasıdır. SSD, katı hal sürücüsü anlamına gelir ve hareketli parçaları olmayan bir depolama türüdür. SSD’ler bunun yerine belleği depolamak ve belleğe erişmek için yarı iletken çipler kullanır. SSD ile HDD arasındaki farkları öğrenmek isterseniz, aşağıda bağlantısı bulunan diğer bir makalemize göz atabilirsiniz.

Özellikle bir SSD, şarj edilebilen veya boşaltılabilen, bilgisayarın ikili olarak “1” veya “0” olarak okuyacağı ve bunu gerçek dosyalara veya makinenizde görüntülenebilir verilere dönüştürebileceği çok sayıda yarı iletkenlere sahiptir. Bir SSD’de kullanılan bellek türü ile ilgili ilginç olan şey, hücrelerin kapatıldıktan sonra bile yüklü veya yüklenmemiş durumlarını korumalarıdır ve bu, belleğin nasıl saklandığı ve unutulmamasıdır.

Flash teknolojisi, hareketli parçalara sahip eski mekanik sabit sürücülerden çok daha hızlı çalıştığı için, bir PC veya dizüstü bilgisayar SSD’den verileri defalarca daha hızlı okuyabilir. Daha yakın zamanlarda, SATA 3 ve NVMe olmak üzere çeşitli farklı tiplerde katı hal sürücülerimiz oldu. Bu sürücüler, yukarıda açıklanan yarı iletken dizileri kullanır, ancak farklı nedenlerle farklı potansiyellere sahiptirler. Aşağıda, her katı hal depolama türünün nasıl farklılaştığına bir göz atalım.

NVMe-M.2-SATA-disk-karsilastirma

NVMe Nedir?

SSD’ler hızlılar. Aslında çok hızlı, onların sınırlayıcı faktörü kendi donanımı değil, sabit sürücülerin geleneksel olarak kullandığı SATA III bağlantısı. “Geçici Olmayan Bellek Ekspresi” anlamına gelen NVMe, modern SSD’lerin flash belleğinin yapabildiği okuma/yazma hızında çalışmasını sağlamak için geliştirilmiş açık bir standarttır. Temel olarak, flash belleğin SATA’dan geçmek yerine ve daha düşük SATA hızlarıyla sınırlandırılmak yerine doğrudan PCIe arabirimi üzerinden bir SSD olarak çalışmasını sağlar. Başka bir deyişle, bu bileşen yeni bir flash bellek türü değil, bilgisayarla iletişim kurmak için kullandığı veri yolunun bir açıklamasıdır. Ayrıca, form faktörü ile ilgisi yoktur, bu yüzden NVMe diskleri hem M.2 hem de PCIe kartı form faktörlerinde gelebilir. Her iki form faktörüyle de, bileşen SATA yerine PCIe üzerinden elektrikle PC’ye bağlanıyor. Evet, kafa karıştırıcı, ama bize güvenin.

M.2 nedir?

Şimdiye kadar SATA ve NVMe’yi açıkladık. Bunlar, verileri okumak ve yazmak için kullanılan iki yöntem veya protokoldür. Biri PCI-E (NVMe) kullanıyor, diğeri kullanmıyor (SATA). M.2 sürücüsü, bir sürücünün fiziksel form faktörünü tanımlayan bir terimdir. M.2 sürücüler, aşağıda gösterilen ince olanlardır. M.2 sürücüleri, NVMe ve SATA gibi başka bir protokol değildir. Aslında, SATA veya NVMe kullanan bir M.2 sürücüsü edinebilirsiniz.

Bir M.2 sürücüsü, yalnızca form faktörü nedeniyle daha hızlı değildir. M.2 sürücülerinin NVMe protokolünü kullanması genellikle durumdur çünkü zaten PCI-E yoluyla zaten bağlanırlar. Bir NVMe sürücüsü için pazardaysanız, açıkça baktığınız M.2 sürücüsünün açıklamasında veya başlığında SATA değil NVMe bulunduğundan emin olun.

Tüm M.2 sürücüleri NVMe değildir. Unutmayın, M.2 sadece form faktörüdür. M.2 sürücüler, diğer PC bileşenleriyle elektriksel olarak iletişim kurmak için kullandıkları veri yolunu açıklayan SATA sürümlerinde (örneğin Crucial MX500 M.2 gibi) ve NVMe sürümlerinde (Samsung 970 Pro / EVO gibi) gelebilir. SATA M.2 SSD sürücüleri ve 2,5” SATA SSD’ler aslında neredeyse aynı özelliklerde çalışmaktadır.

NVMe hızı SATA hızının karşılaştırılması

Modern anakartlar, 600 MB/s (veya SATA II için 300 MB/s, maksimum kapasite) kapasiteyle maksimuma çıkan SATA III kullanıyor. Bu bağlantı aracılığıyla, çoğu SSD, 530/500 MB/s civarında okuma/yazma hızları sağlayacaktır. Karşılaştırma için, bir 7200 RPM SATA sürücüsü, yaşa, duruma ve parçalanma seviyesine bağlı olarak yaklaşık 100 MB/s’yi ele alır. NVMe sürücüleri ise 3500 MB/s’ye kadar yazma hızları sağlıyor. SATA SSD’lere göre 7x ve dönen HDD’lere göre 35x’e kadar hızlı anlamına gelir!

Peki hangi seçenek sizin için en iyisidir? NVMe sürücülerinin hız avantajları göz önüne alındığında ve sabit diskinizin sürekli okuma/yazma yapması gerekiyorsa, bu sürücüleri almaya değer. Ancak normal ev ofis işleri veya hafif oyunlar daha çok sizin hedefiniz ise, standart SATA katı halleri çok hızlı olacaktır. Zaten artık bu sürücüler ile SATA sürücüler arasında pek fazla fiyat farkı da kalmadı.

SATA 3, M.2 ve NVMe Farkı Nedir?

Bir SSD’deki verileri okumak ve yazmak için kullanılan teknoloji o kadar hızlı ki, sınırlayıcı faktör aslında sürücünün verileri PC ile paylaşma yöntemine bağlı. Bir bilgisayarın SSD’yi okumak için kullandığı iki farklı yöntem vardır: SATA 3 ve NVMe.

SATA bağlantısı olan bir M.2 sürücüsü:

sata m2 ssd

NVMe bağlantısı olan bir M.2 sürücüsü:

nvme m2 ssd

SATA 3 bağlantıları, bir veri kablosu ve bir güç kablosunun doğrudan anakarta ve yarı iletken sürücünün kendisine bağlanmasıyla yapılır. Öte yandan bir NVMe bağlantısı, bir katı hal sürücüsünün verilerini doğrudan ana kart üzerindeki bir PCI-E yuvasından okumasını sağlar. Sürücü, gücü doğrudan ana kart üzerinden çeker. Daha da önemlisi, NVMe sürücüsü ayrıca verileri anakart üzerinden SATA 3’ten daha hızlı çekecektir.

Basitçe söylemek gerekirse, bir NVMe, daha fazla PCI-E şeridine erişim sağlaması nedeniyle aynı anda daha fazla veriyi sıraya koyabilir. PCI-E şeritleri, esasen bir ana kart üzerindeki veri şeritleridir. Sınırlı bir miktar vardır ve bir anakart üzerindeki farklı bağlantı noktalarına ve yuvalara belirli şeritler verilir. Tipik yeni bir anakartta, mevcut PCI-E şeritlerinin sayısına (x1, x2, x4, x16, vb.) Karşılık gelen çeşitli boyutlarda yuvalar göreceksiniz.

Sonuç, daha fazla PCI-E şeridi ve doğrudan PCI-E okuma/yazma potansiyeli ile NVMe sürücülerinin tipik olarak SATA SSD’lerden çok daha hızlı olmasıdır. Bununla birlikte, performans artışı gerçekten yalnızca sıralı okuma/yazma hızlarında görülür. Veya daha basit bir ifadeyle, büyük dosyaları taşımak için. NVMe’nin gerçek okuma/yazma hızı potansiyeline yalnızca daha büyük dosyalarla ulaşıldığında, farklılıklar oyun ve günlük görevler için o kadar belirgin olmayabilir. Dolayısıyla, başlatma süresi ve oyun için NVMe çok fazla fark sunmayacaktır. Video düzenleme ve fotoğraf düzenleme için, NVMe sürücüleri çok daha iyi sonuçlar sunabilir.

Geleneksel bir sabit sürücüden yükseltme yapıyorsanız, hem SATA 3 hem de NVMe size muhteşem iyileştirmeler sunacaktır. NVMe tipik olarak SATA 3’ten daha pahalıdır ve bu, standart SATA 3 SSD’lerin zaten yeterince pahalı olduğu düşünüldüğünde bir sorundur.

NVM’ler gerçekten yalnızca daha büyük dosya aktarımları için de kullanışlıdır, bu nedenle fotoğraf ve video düzenleme için düzenli olarak büyük dosyaları taşımadığınız veya bir NVMe sürücüsünde çok fazla şey aramadığınız sürece, standart bir SATA 3 SSD’ye de bağlı kalabilirsiniz çünkü yapabilirsiniz aynı fiyata çok daha büyük bir boyut elde edin. Ayrıca oyun için hem NVMe hem de SATA 3 çok benzer önyükleme hızları sunacak. Her ikisi de o kadar hızlıdır ki, RAM ve CPU performansı gibi diğer donanımlar darboğaz oluşturur. Umarım, bu SATA 3 ve NVMe arasındaki farkı özetler ve M.2’nin denkleme nasıl uyduğunu netleştirir.