Şahsiyet dizisinde geçen Kambura gerçekte nerede?

Şahsiyet dizisindeki rolüyle Emmy ödülü kazanan Haluk Bilginer, dizinin yayınlandıktan sonra uzun bir zaman geçmesine rağmen yeniden popüler olmasını sağladı. Dizide bir seri katili canlandıran Haluk Bilginer, memleketi olan Kambura ile bağlantılı olaylardan dolayı cinayetler işliyor.

Kambura’nın dizide sıkça geçmesi nedeniyle vatandaşlar Kambura’nın hangi ilin hangi ilçesine bağlı olduğunu merak ediyor. Dizide Kambura diye geçen ilçe, gerçekte var olmayan bir yer. Onur Saylak’ın yönetmenliğini yaptığı dizinin çekimleri İstanbul’da Üsküdar Çamlıca tepesi, Beykoz korusu ve Riva gibi yerlerde geçiyor.

sahsiyet-jurnal-sokak

Dizide Beyoğlu vurgusu dikkat çekerken, bir sahnede Bilginer, “Nerede o eski Beyoğlu” diye iç geçiriyor. İstanbul’da Beyoğlu, Şişhane, Tünel gibi gözde mekanlar da çekim için kullanılmış. Bilginer’in canlandırdığı Agah Beyoğlu, İstiklal Caddesi’ne çıkan Jurnal Sokak’ta ölen eşinin adını taşıyan apartmanda oturuyor.

Kambura gerçekte yok, yer Gölyazı beldesi

golyazi
Fotoğraf lisansı: Nilüfer Belediyesi

Dizide Kambura olarak gösterilen ilçe ise Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı beldesi. Kambura Adliyesi olarak yer alan bina, Gölyazı’da yer alıyor. Dizide geçen olaylar tamamen kurgu. Dizinin yayınlanmasıyla Gölyazı’ya da turist akını olduğu söyleniyor.