Foundation inceleme

Foundation, serbest biçimli orta çağ temalı bir şehir kurma oyunudur. Polymorph Games tarafından geliştirilen bu oyunda istediğimiz gibi köyümüzü oluşturabiliriz. 1 Şubat 2019’da Steam’de erken erişime giren bu oyunda strateji, yönetim ve ekonomi de diğer önemli konular.

Fondation, huzurlu atmosferiyle ne zor ne de basit bir oyun ortamı sağlıyor. Yönetim ve strateji konusunda iyi olanlar için harika bir oyun. Oyunda yapı inşa etmek için odun ve taş önemli birer kaynak. Taş ocaklarından taş toplayabilir, ağaçlardan da odun elde edebilirsiniz. Ağaçlar bittikçe ağaçlandırma yaparak yeniden kesmek için ağaç dikebilirsiniz. Oyunda köylüleri beslemek için market kurup toplanan malzemeleri köylülere satabilirsiniz. Tarım yapabilir, atölyeler kurabilirsiniz. Bu incelemeyi yapmadan önce alttaki videoda da yer alan yaklaşık 1.5 saatlik bir oyun oynadık. Bu süre zarfında hiç sıkılmadığımızı çok açık bir şekilde söyleyebiliriz.

Foundation inceleme

Oyunda yer alan paneller hakkında bilgi vermek istiyorum. Oyun şimdilik ne yazık ki Türkçe değil. Sol altta yer alan panelde; Köylüler (Villager list), Çalışma alanları (Workplace list), arzu edilebilirlik katmanları (Desirability layers), Her zaman imar alanlarını göster (Always display zoning areas), Her zaman bölge sınırlarını göster (Always display territory boundaries), Yardım (Help) ve bu kısımla arasında biraz boşluk olmak üzere durdur/devam et (pause/play), hızı düşür (decrease speed), hızı arttır (increase speed), saat ve tarih yer almaktadır. Tarih sistemi oyuna başlangıç olarak hafta ve gün sayısı şeklindedir. Yani yıl bazlı bir tarih göstermemektedir. Sağ tarafta oyunun sürümü ve hemen üstünde, eğer oyun durdurulursa durdurmayı simgeleyen yan yana iki çizgi yer alır.

foundation-ekran-resmi-1

Oyunda gerçekleşen olaylar size sol üst kısımdan popup olarak bildirilir. Ayrıca oyunun tam olarak üst kısmında yatay bir çubuk bulunmaktadır. Bu çubuk, alt kısımda kine nazaran transparan arka plana sahip değil. Bu çubuğun sol kısmında, en soldan başlamak üzere; FPS değeri, Köy bilgi penceresi (Village information window), Uyarı penceresi (warning window), köylü sayısı, mutluluk oranı (global happiness), Kaynak panelini açmak (Toggle resource panel), kaynak listesi ve ihtişam adı verilen 3 adet liste yer almaktadır. Aynı çubuğun sağ kısmında ise; Kalkınma alanını boya (paint devolopment area) seçeneği bulunuyor. Bu seçenekte kaynak çıkarma (extraction), yerleşim (residential)*, tarım (farm field)*, ağaçlandırma (reforestation)* ve yasak alan (forbidden zone) seçenekleri ile mavi veya kırmızı renklerle köy alanı boyanabiliyor. Bunun ne işe yaradığını daha sonra açıklayacağız. Hemen yanında, Kamu binası inşa et (build public building) seçeneği var. Bunun içinden binaları seçerek inşa edebilirsiniz. İnşa edilebilir binalar şu şekilde; Genel kısmında, Kereste kampı (lumber cump), Toplayıcı kulübesi (gathering hut), Taşçı kampı (stonecutter cump), kereste fabrikası (sawmill), kuyu (well), depo (warehouse), tahta kapı (wooden gate), taş ustası kulübesi (stonemason hut) şeklinde, Monument kısmında ise, Ahşap köprü (wooden bridge), market ve köy kilisesi (rustic church) şeklinde, Decatation kısmında ise, dekoratif çalı (decorative bush) ve çit (fence) şeklindedir. Ardından duvar inşa et (build walls), bölgeler (territory), bütçe (budget), ticaret (trade) ve menü şeklindedir. Oyunda zaman geçirdikçe yeni özellikler kullanılabilir hale geliyor. Böylece burada yazılan binaların haricinde yeni yapılar da geldiğini göreceksiniz. Bu yeni yapıları görmek için yukarıdaki inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

foundation-ekran-resmi-2

Oyunda öncelikle köyümüzü kurmak için bir yer seçmeniz gerekiyor. Yer seçimini yaptıktan sonra 8 vatandaş ve birtakım malzemeler ile başlıyorsunuz. Eğitim sisteminin sizden istediği şeyleri yaparak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Köylülere tıkladığınızda, onlarla ilgili bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler, ruh hali, isim, yaş, cinsiyet, fotoğraf ve öncelikli ihtiyaçları gibi. İnsanlara görev vermek ve işçi atamak için, her bir kişinin üstüne tıklayıp sağ taraftan görev seçebilirsiniz. Seçilebilir görevler; İnşaatçı (builder), Oduncu (woodcutter), Toplayıcı (forager), Taşçı (Stone cutter), Marangoz (carpanter), Taşıyıcı (transporter) ve Market teklifcisi (Market tender) şeklinde.

Foundation’da kaynak toplama

Oyunda odun toplamak için oduncu kampı, taş toplamak için taşçı kampı, şifalı bitki ve meyve toplamak için toplayıcı kulübesi inşa etmelisiniz. Aynı köylü aynı işi daha uzun süre yaparsa, o işle ilgili seviyesi yükselir ve daha hızlı çalışır.

Kaynak toplamak için binaları yapmak yeterli değil. Kalkına alanı boya kısmından extraction ile maviye boyadığınız yerlerde köylüler çalışma yapar. Bu işlemi yapmazsanız “There is no extraction zone” uyarısı verir oyun. Oyunda ağaç olmayan yerleri residential olarak işaretlediğiniz zaman oraya köylüler ev inşa eder. Bu oyunda ev inşa etmek için ev kurmanız gerekmiyor. Yerleşim alanlarını seçiyorsunuz, köylüler kendi kafalarına göre ev inşa ediyor. Oyunda zaman geçtikçe köyünüze yeni köylüler de katılıyor. Oyunda bir tür görev sistemi de var. Farklı türde kaynakları sağlayarak ödüller kazanıyorsunuz.

foundation-ekran-resmi-3

Oyunda köylülerin isimleri değiştirilemiyor. Köylülerin toplu seçimi de mevcut değil. Bunlar birer eksik mi, yoksa bilerek mi yapılmış, yoruma açık. Oyunda henüz çok da ileri seviyeye gitmiş değiliz. Şimdilik ilk 1.5 saatlik oynamanın ardından tüm bu incelemeyi yapmış bulunduk.