Poco markası hangi firmanın?

Poco markalı telefonlar son yıllarda oldukça popüler. Poco’nun gerçekte bağımsız bir marka olmadığını biliyor muydunuz? Poco telefonlar aslında Çinli Xiaomi firmasına ait bir alt markadır. Poco nerenin malı diye merak ediyorsanız, burada Poco hangi ülkenin konusunda size en net yanıtı veriyoruz.

Geçen yıl, Xiaomi bir Snapdragon 845 işlemci ile güçlü Pocophone F1 akıllı telefonunu sadece 300 $ karşılığında piyasaya sunarak OnePlus’ı geride bıraktı. Şimdi Çinli şirket, bu alt markayı Poco adlı yepyeni bir şirkete dönüştürdüğünü açıkladı. Xiaomi, Poco’nun artık “bağımsız bir marka” olarak işlev göreceğini duyurdu. Bunun, ilk lansmanından bu yana bir yılı aşkın süredir telefonunu piyasaya sürmeyen marka için tam olarak ne anlama geldiği belirsiz.

Poco markası kimin?

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, dünyanın dördüncü büyük akıllı telefon üreticisi ve özellikle Hindistan’da popüler. Büyük ölçüde düşük ve orta bütçeli cihazlar satarken, 2018’de Samsung, OnePlus ve diğerlerinin üst düzey akıllı telefonlarıyla rekabet etmek için Poco alt markasını piyasaya sürdü. Ancak, Pocophone F1’den bu yana, marka henüz başka bir akıllı telefon piyasaya sürmedi.

Xiaomi ayrıca Avrupa ve diğer pazarlarda akıllı telefonlar, bilgisayarlar, TV’ler ve diğer ürünleri satmak için yarattığı Mi/Redmi alt markalarına da sahiptir. Bununla birlikte, bu markalar şirket içinde kalacak, ancak Çinli firma, Poco’yu yepyeni bir şirkete dönüştürüyor gibi görünüyor.

Poco hangi firmanın?

Poco’nun başkanı Alvin Tse, 2018’de Poco’nun diğer akıllı telefonlar ve ürün kategorileri üzerinde çalıştığını söyledi, ancak marka veya gelecekteki ürünlerle ilgili ayrıntılar hala bilinmiyor. Ayrıca, yeni şirketin ana şirketiyle hangi kaynakları (üretim, pazarlama vb.) paylaşacağı da belirsizdir.

Poco, son birkaç yıldır çok büyümeyen nispeten zor bir pazarda kalabalık bir alana katılacak. Xiaomi’nin kendisi artık K20 Pro ve CC9 gibi daha premium cihazlar yapıyor, bu nedenle Poco da kendi ebeveyniyle rekabet edecek. Benzer şekilde, Huawei yıllarca Honor’a sahip, Oppo bize OnePlus ve daha yakın zamanda Realme markalarını getirdi.