Kıyametten kurtulmak için stoklamanız gereken 14 yiyecek

Dünyanın sonunun nükleer savaştan, iklim değişikliğinden, uzaylı istilasından, virüs salgınından veya belki de bir zombi kıyametinden dolayı geleceğine inanan birçok insan var. Zombi kıyametinde hayatta kalabilmek için uzun süre dayanabilecekler yiyecekleri soklayın.

Uzun sürecek bir kıyamet sırasında hayatta kalmak için yıllarca yetecek yiyecek stoklamak çok önemli. Doğru şekilde mühürlenir ve doğru şekilde saklanırsa, bazı yiyecekler yıllarca veya on yıllarca muhafaza edilebilir. İşte uzun süre saklanabilecek 14 yiyecek.

Bal

bal

Balın sonsuza kadar bozulmayarak kalan gıdalardan biri olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni büyük ölçüde şekerden oluşmasıdır, bu da bakterilerin veya mikroorganizmaların balı etkilemesini zorlaştırır.

Pirinç

pirinc

ABD Tarım Bakanlığı ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi kaynaklarına göre, beyaz pirinç beş yıla kadar bozulmadan kalabilir, ancak oksijensiz bir kapta pişmemiş beyaz pirinç 25 ila 30 yıl kalabilir.

Fıstık

fistik

Nem ve bol yağ olmadan, fıstık ezmesi en az üç ila beş yıl kalabilir. Gıda Araştırmaları Enstitüsü’nden üst düzey bir bilim adamı olan Richard Faulks’a göre fıstık gıdadaki yüksek miktarda yağ ve E vitamini oksidasyonu ortadan kaldırıyor ve raf ömrünü uzatıyor.

Alkol

alkol

Votka, viski ve rom gibi açılmamış saf sert likör şişeleri, doğru bir şekilde saklanıp mühürlendiği sürece sonsuza kadar içilebilir kalır. Doğrudan ısı veya güneş ışığına ve aroma ve süt ve krema içeren likörler gibi katkı maddeleri eklenmiş olan içeceklere dikkat edin.

Fasülye

fasulye

Kuru ve mercimek süresiz olarak bozulmadan kalabilir ve konserve fasulye serin ve kuru bir yerde saklanırsa yıllarca kalabilir.

Enerji Barları

enerji-bari

PBS Food’un zombi kıyametinden sağ çıkma kılavuzuna göre, “temelde sonsuza kadar sağlam kalıyorlar” ve bir kerede işe yarıyorlar. Acil bir durumda hızlı bir yakıt için bu hazır çubuklara sahip olun. Çoğu zaman taşıması da kolaydır.

Şekerleme

sekerleme

ABD Ulusal Şekerleme Birliği, çoğu şekerin yıllarca bozulmadan kalabileceğini iddia ediyor. Sert şekerler, bitter çikolata, jöleli şekerler ve karamel yıllarca bozulmayabilir, ancak şekerli mısır, sakız ve süt ve beyaz çikolata altı ila dokuz aylık bir zaman sonra atılmalıdır.

Kurutulmuş Et

kuru-et

Tuz ve acı biber ile ev yapımı susuz yağsız et kesimleri iki aya kadar sağlam kalır. Fırın yerine kurutucu kullanmak, vakumla kapatmak ve eti dondurmak raf ömrünü uzatabilir. Marketten satın alınanlar ise raf ömrü 12 aya kadar uzayan sodyum nitrat ile doludur.

Bulyon

bulyon

Bu kurutulmuş tatlandırıcı küpler, son kullanma tarihlerinden bir yıl sonraya kadar kullanılabilir. Paketlere nem sızmadığı sürece daha az lezzetli olabilirler, ancak zararlı olmayacaklardır.

Konserve Yiyecek

konserve

Genellikle, gelecekteki birkaç yıllık bir son kullanma tarihi ile, konserve yiyecekler yeraltı sığınağınızda daha uzun süre dayanır. Konserve ananastan dana etine kadar her şey bir süre taze kalacaktır.

Süt Tozu

sut-tozu

Düzenli süt tozu genellikle 18 aylık bir “en iyi” tarihe sahiptir, ancak süt tozu dayanıklı bir gıda olduğundan, muhtemelen süresiz olarak saklanabilir.

Hazır Kahve

kahve

Dondurucuda saklanan hazır kahve paketleri sonsuza dek sağlam kalır. Kilerde saklanan paketler, son kullanma tarihine göre hala 20 yıl kullanılabilir. Bu tür ürünlerin içinde şeker, yağ, buğday veya nem yoktur.

Galeta

galeta

Un sadece bir yıl sağlam kalır, ancak un, tuz ve su ile yapılan popüler bir tür kraker olan Galeta yapmak için birleştirilebilir. Bunlar birkaç yıl sağlam kalabilir. Sert krakerler suya batırılmalı veya yenilebilir hale getirmek için tereyağı ile kızartılmalıdır.

Vanilya Özü

Bazı yiyeceklerinizin tadının biraz daha iyi olmasını sağlamak için, süresiz olarak sürecek ve kaldıkça daha da iyileşebilecek saf vanilya özü stoklayın, çünkü %35’i alkoldür.

vanilya-ozu