Ağaç nasıl budanır, ağaç budamanın püf noktaları

Mart ayına doğru ağaçların budanması gerekiyor. Özellikle belediyeler hummalı bir çalışmaya girişir. İlkbahar gelirken ağaç budaması yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara haberimizde değindik. Ağaç budaması, ağaçların ömrünü uzatır, güzel görünmesini sağlar ve hastalıklara karşı direncini arttırır. Bu nedenle ağaçların budanması çok önemli ve faydalı bir çalışmadır.

AĞAÇLAR NEDEN VE NE ZAMAN BUDANIR?

Budama ağaç gibi odunsu bitkilerde gelişmeyi kuvvetlendirip hızlandırarak, ağacı sağlıklı kılmak, istenilen formu vermek, çiçeklenmenin ve meyvelerin miktarını ve kalitesini arttırmak amacıyla yapılır. Bitki üzerindeki istenmeyen dallar belli esaslara uyularak kesilip uzaklaştırılır. İstanbul ve çevresi için en uygun budama dönemi olan Kasım ile Mart ayları arasıdır.

AĞAÇLARI BUDARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinden aldığımız bilgilere göre, kuru dalların budanması yılın her mevsiminde yapılabilir. Ancak canlı, yaşayan dalların budanması anlamına gelen ‘yeşil budama’, bitki türlerine bağlı olmakla birlikte genellikle vejetasyon (büyüme) dönemi dışında sonbahar ya da kışın yapılır.

Yaprağını döken bitki türlerinin budanması; genelde kuruyan, kırılan, yaralanan veya anormal gelişim gösteren dalların uzaklaştırılması şeklindedir. Bütün bitkilerde olduğu gibi yaprağını döken ağaççık ve çalı türlerinin dikimi izleyen ilk yıllarında yapılacak budamalar sadece istenmeyen ve kurumuş olan dalların budanması şeklindedir. İbreli türlerde yapılacak bakım budaması sadece kurumuş, kırılmış, zarar görmüş dalların uzaklaştırılması şeklindedir.

BUDAMA TÜRLERİ

Bakım Budamaları: Bitkinin sağlıklı bir gelişim göstermesi amacıyla yapılan budamalardır. Bakım budamaları aynı zamanda “sağlık budamaları” olarak da adlandırılır. İbreli türlerde yapılan ‘bakım budaması’ sadece kurumuş, kırılmış, zarar görmüş dalların uzaklaştırılması şeklindedir.

Şekillendirme Budamaları: Bitkinin iyi bir görünüm kazanması yani peyzaj değerini artırmaya yönelik şekil veya form budamalarıdır.

Güvenlik amacıyla yapılan budamalar: Her türlü doğa olayına açık (rüzgâr, fırtına, kar vb.) durumda, doğal yaşam alanları dışında gelişen ağaçlar can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilir. Ağaçtan herhangi bir dal parçasının düşüp yaralamaya ve maddi zarara yol açabilecek olması, dalların yaya ve araçlarının görüş alanını engellemesi durumunda güvenlik amaçlı budama yapılır.