Yavru kedi neden çok miyavlar?

“Kedim çok miyavlıyor, neden?” diye düşünüyorsanız, bunun nedeninin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ne yazık ki, bazı kediler siz uyurken çok veya aniden miyavlayabilir. Ama bunu neden yapıyorlar? Miyavlamanın birkaç nedeni olabilir. En yaygın nedenleri listeledik ve bu davranışı nasıl ele alacağınız konusunda size bazı ipuçları vermekten mutluluk duyuyoruz.

Kedinizin çok miyavlamasının 5 nedeni ve bu konuda yapabilecekleriniz

Bazı kediler sohbet etmeyi sever

Bilmiyor olabilirsiniz ama diğerlerinden daha fazla miyavlayan kedi ırkları vardır. Siyam veya başka bir oryantal kedi ırkınız varsa, ne yazık ki miyavlama evde daha yaygın olacaktır. Bu ırklar çok konuşkandır ve oldukça yüksek sesle miyavlayabilirler. Kediniz çok miyavlıyor mu? Miyavlamayı daha da fazla uyarabileceğinden aşırı tepki vermemenizi tavsiye ederiz.

Kediniz hasta olabilir

Bir nedenden dolayı çok miyavlıyor olabilirler. Kediniz acı çektiği ve sizi uyarmak istediği için daha fazla miyavlayabilir. Tıbbi bir nedeni ekarte etmek için veterinerinizi ziyaret etmenizi öneririz. Daha yaşlı bir kediniz varsa, kediniz sağırlık, zayıf görme veya bunama başlangıcı nedeniyle yönünü kaybettiği için miyavlamaya başlayabilir.

Kısırlaştırılmamış kedi sorunu

Hormonlar da sık sık miyavlamaların nedeni olabilir. Kızgınlık dönemindeki kediler de çok ve yüksek sesle miyavlayabilir. Bunu yakındaki erkeklerin dikkatini çekmek için yaparlar. Kediniz böyle bir dönemde olduğu için çok miyavlıyor mu? O zaman en iyi seçenek onu kısırlaştırmaktır.

Kediniz dikkat çekmek için çok miyavlıyor

Kediler gerçekten akıllıdır. Miyavlayarak yiyecek mi yoksa ilgi mi elde ettiler? Miyavlamanın faydalı olduğunu çabucak anlarlar ve bu nedenle onları dinlemenizi sağlamak için bunu yapmaya devam ederler. Kediniz can sıkıntısından, dikkatinizi çekmek için veya oynamak istediği için miyavlayabilir.

Kediniz geceleri miyavlıyor mu?

Geceleri çok miyavlayan kediler var. Bunu önlemek için, kedinizin gün boyunca yeterince oynadığından ve yorulduğundan emin olmak akıllıca olacaktır. Uyumadan önce çok oynamasına ve avlanmasına izin vererek kediyi bir süre yorduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Miyavlamayı görmezden gelmeye çalışın, tepki vermeyin (ona bakarak veya iç çekerek bile) ve diğer aile üyelerinin de yanıt vermediğinden emin olun. Kedi sakin ve iyi huylu olduğunda onunla ilgilenin.

Kediniz stresli olabilir

Kediniz stres nedeniyle çok miyavlayabilir. Kediler alışkanlık seven yaratıklarıdır. Evde bir şeyler değişirse, yeni mobilyalar varsa, evde bir bebek varsa veya bir taşınma varsa, kedinizin kafasını karıştırabilir ve strese neden olabilir. Kedinizin yeni duruma alışması için zamana ihtiyacı vardır. Yardımcı olmak için, kedinizi daha rahat hale getirmek için onunla ilgilenin.