En iyi Ayçiçek yağı nasıl anlaşılır?

Gıda endüstrisi tarafından satışa sunulan yağların çeşitliliğinin artması nedeniyle, hangilerinin daha sağlıklı olduğu ve bunları nasıl kullanabileceğimiz konusunda şüphe duymak yaygındır. Son yıllarda ayçiçek yağı, popüler ve sevilen zeytinyağına gerçek bir alternatif haline geldi. Daha ucuz fiyatı ve sağlık yararlarının katkısı, piyasada güven ve değer kazanmasını sağlıyor. Ancak uzmanlar, ayçiçek yağları yüksek sıcaklıklarda daha az oksitlendiği ve daha sağlıklı olduğu için özellikle kızartma için mutfakta zeytinyağı önermeye devam ediyor. Buna rağmen, yine de değerli ayçiçek yağını tercih ediyorsanız, uzmanlar daha sağlıklı pişirmek için ne tür bir yağ önerir?

Her şeyden önce, bu yağı çiğ olarak kullanmanızın bir ‘zorunluluk’ olduğunu bilmelisiniz. Bunun nedeni, ayçiçek asidinde bulunan zeytin asidi, linoleik asit ve linolenik asidin aksine, yüksek sıcaklıklarda daha kolay oksitlenmesidir, bu nedenle bileşikleri daha zararlı olabilir. . Tabii ki, çiğ kötü kolesterolü ve kardiyovasküler kazaları azaltmak için faydalıdır.

Bu anlamda, düşük sıcaklık noktasına sahip yağlardan kaçının; Çünkü tam o anda toksik ve potansiyel olarak kanserojen maddeler üretilir. Ek olarak, sindirimi daha zor hale gelir, sertleşir ve serbest radikaller (yaşlanma ve hastalık) üretir.

Bu bağlamda, bazı uzmanlar, sızma zeytinyağının, bu şekilde adlandırılması için, düşük sıcaklıklarda ekstrakte edilmesi ve işlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, vücudumuz için son derece değerli olan polifenoller gibi sızma zeytinyağının içerdiği tüm sağlıklı özellikleri ve tüm faydalı maddeleri bozmanın utanç verici olacağını düşünüyorlar.

En sağlıklı ayçiçek yağı türü hangisidir?

Unutulmaması gereken ilk şey, yağların saf mı yoksa rafine mi olduğuna bağlı olmasıdır. Elde edilen katı ve sıvı yağların çoğu, sızma zeytinyağı hariç, doğrudan tüketime uygun değildir, çünkü pazarlama için uygun olmayan bileşiklere veya safsızlıklara sahiptirler ve hoş olmayan tatlardan, renklerden veya kokulardan sorumludurlar. Bu nedenle, ayçiçek yağı gibi bazıları genellikle işlenmemiş formatlarında pazarlanmaz ve neredeyse her zaman rafine edilir.

Bu nedenle, sızma ayçiçek yağı arıyorsak, koruyucu veya kimyasal katkı maddesi içermeyen organik tarımı tercih etmeliyiz. Ek olarak,soğuk presleme sisteminden gelmesi daha iyidir. Bu, özelliklerinin mümkün olan en iyi şekilde korunmasını sağlar. Alıcıları hem tadı hem de kokusu için tavsiye ediyor.

Bu tabloda, özellikleri ve bileşimleri ile farklı türleri görebilirsiniz:

 • Türü
 • Kompozisyon
 • Özellikler
 • Rafine
 • Linoleik asit (%60) ve E vitamini açısından zengindir.
 • Bu yağ endüstriyel olarak rafine edilir ve bu da faydalarının azalmasına neden olur. Bu nedenle kalitesi düşüktür.
 • Saf
 • Büyük oranda linoleik asit (%60’tan fazla) ve önemli miktarda E vitamini içerir.
 • Elle ve düşük sıcaklıkta elde edilen bir yağdır. Bu, nitelikleri bozulmadan korunduğu için onu yüksek kalitede yapar. Genellikle organik olarak yetiştirilir.
 • Oleik
 • Oleik asit (%80).
 • Bu tür, yüksek oranda oleik asit elde etmek için genetik olarak değiştirilmiş veya seçilmiştir. Trans yağ içermez ve zeytinyağına benzer bir profile sahiptir. Mükemmel termal ve oksidatif stabiliteye sahiptir.
Tablonun tamamı için sola kaydırın.