Eastshade inceleme

Eastshade, Eastshade Studios tarafından geliştirilen birinci şahıs bir macera/keşif oyunudur. Eastshade adasını ziyaret eden ve annelerinin ziyaret ettiğinde sevdiği yerleri arayan gezgin bir ressam olarak oynuyorsunuz.

Eastshade inceleme

Yolculuğunuz bir geminin ambarında başlar. Gezici bir sanatçı olarak, annenizin Eastshade’in kendi adını taşıyan bölgesinde ulaşılması zor dört yeri resmetme konusundaki son arzusunu yerine getiriyorsunuz. Diğer yolcularla sohbet ederken, garip bir şekilde uğursuz bir gümbürtüyle şaşırırsınız ve gemi suyla dolmaya başlar. Kaçmaya çalışıyorsunuz ama her şey kararıyor…ta ki bir kumsalın yanındaki bir mağarada uyanana kadar.

Bir şekilde hayatta kalmayı başardınız ama sizi karaya çıkaran şövale dışında her şeyinizi kaybettiniz. Devam ettikçe, kendinizi bu dünyanın güzel, cezbedici derecede geniş çevresi ve kendine özgü sakinleri tarafından tamamen büyülenmiş bulacaksınız – her birinin anlatacak bir hikayesi, çözülmesi gereken bir ikilemi veya kaçınmanız gereken bir sorunu var. Eastshade’i keşfedip, zanaatkarlık yaparak ve boyayarak yolunuzu aldığınızda, bu büyüleyici dünyada hem büyük hem de küçük, silinmez bir iz bırakmış olacaksınız ve sadece ürettiğiniz sanat eserlerinde değil, değişen hayatlarda da.

eastshade-inceleme-2

Eastshade oynanış

Eastshade’e gelme motivasyonunuz resim yapmak olsa da, hızla ek arayışlara kapılıyorsunuz. Arazinin tuhaf sakinleri – antropomorfik geyik, ayı, kuş ve maymun yaratıkları – bazen yarattıklarınızı takdir eder, ancak çoğu zaman başka türden güzelliklere veya yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu görevlerin yerine getirilmesi, RPG benzeri öğelerle oyun oynamayı içerir, ancak şiddet yoktur ve yalnızca bir eylem dizisi vardır. Bunun yerine, vurgu, boyamak için belirli manzaraları aramak, çeşitli bireylere yardım etmek veya onları engellemek ve bölgenin benzersiz tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek üzerinedir.

Karakterler profesyonelce seslendirilir ve onlarla konuştuğunuzda nazikçe canlandırılır. Konuşmalar kısadır ve zaman zaman uzun vadeli sonuçları olan seçeneklerle doludur, ancak bunu genellikle oyunun ilerleyen zamanlarına kadar fark etmezsiniz. Belirli bir karakterle çok fazla zaman geçirmiyorsunuz, ancak cana yakın park bekçisi, kararsız falcı, kederli gemi kaptanı ve sümüklü böcek yiyen sal ahbap gibi her bir kişilik genellikle unutulmaz.

İşiniz bittiğinde, tıpkı annenizin beklediği gibi, Eastshade’in topraklarına ve kültürlerine aşık olacaksınız. Ayrıca bir arkeolojik keşif gezisinin üyelerini kurtarmış, gizemli bir tarikatı korumaya veya açığa çıkarmaya karar vermiş olacak ve uzun süredir kayıp bir kabilenin eşliğinde keşfedilmemiş mağaralarda dolaşacaksınız. Karşılaştığınız kişilerle etkileşime girdiğinizde heyecan verici belirsizlikler ortaya çıkar: güvenilirliğe karşı aldatma, hayal kırıklıkları, dini şevkin etkisi, bilimsel testlerin kullanışlılığı, dedikodunun acımasız etkileri ve alışılmadık derecede güçlü çayın artıları ve eksileri.

Envanter sistemi mantıklı ve kullanımı kolaydır. “Tab” tuşuna ve ardından sırt çantası sembolüne tıklamak, topladığınız tüm öğeleri tek bir ekranda görebileceğiniz veya size en önemli kategorileri gösteren bir yer işaretini tıklayabileceğiniz envanter ekranını getirir: ekipman, içecekler ve kitaplar. Ekranın sağ tarafında, kamp ekipmanı ve yüzen araçlar gibi şu anda üretilebilir her nesnenin çizimini gösteren ve onu oluşturmak için her bir kaynaktan ne kadarına ihtiyacınız olduğunu bildiren bir simge bulunur. Çay demlemek ayrı bir basit arayüz içerir.

eastshade-inceleme-3

El işi yapamayacağınız ancak Nava’daki dükkanlardan ve stantlardan satın almanız gereken bazı ürünlerdir. Boyama komisyonları aracılığıyla, yerel bahçıvana yardım ederek veya görevleri tamamlayarak veya daha önce edinmiş olduğunuz şeyleri satarak parıltı taşları kazanabilirsiniz. Ayrıca balık tutmayı ve tekne kullanmayı da öğreneceksiniz. Yönlendirmek kolaydır, ancak ustalaştıktan sonra eğlenceli olsa da balık tutmak sezgisel değildir.

Resim çizmek oldukça basittir. Bir tuvali oluşturduktan sonra üzerine tıklayın, sahneyi çerçevelemek için fareyi sürükleyin ve ardından bir tuşa basın ve bitmiş çalışma envanterinizin boyama bölümüne gider. Belirli bir ekran, annenizin istediği dört sahnenin simgelerini gösterir. Onun favorilerinden birini boyamayı başardıysanız – ya da resim başka bir şekilde bir görevi yerine getiriyorsa veya hikayeyi ilerletiyorsa – ekrandaki bir mesaj başarınızı not eder. Bir onaylamayı tetiklemeyen bir sahne çizerseniz, tuvali her zaman yeniden kullanabilirsiniz, ancak bir veya iki sahneyi sadece kendi zevkiniz için boyamak, Eastshade’den çıkarken bir tür yeniden sonuç doğurur.

Bir oyun günlüğü, birçok görevinizi listeler. Adil bir örnekleme, yaralı bir su tilkisine yardım etmeyi, hevesli bir çocuk sanatçıya yeni bir tuval hediye etmeyi, ormandaki davul seslerinin kaynağını keşfetmeyi ve sıcak hava balonu gezilerini savunmayı içerir. Kısmi ilerleme kaydettiğinizde, o görevin başlığının yanında, görevin nasıl ilerletildiğini veya güncellendiğini kısa bir açıklamayla birlikte bir yıldız görünür. Bu kullanışlı bir araçtır, çünkü aynı anda birden fazla görev peşinde koşarsınız.

eastshade-inceleme-4

Eastshade grafik ve ses

Eastshade’deki sanat tarzı, serinin önceki oyunu Leaving Lyndow’a benziyor, ancak daha da muhteşem. Yamaçlar, vadiler ve çayırlar kelimenin tam anlamıyla çiçekli bitkilerle kaplıdır (buradaki toprak ekstra verimli olmalıdır). Yapraklı ormanlar muhteşem şelalelere, uçsuz bucaksız sazlık sahillere ve yükselen karla kaplı dağlara ve buzullara yol açar. Prequel’de gördüğümüz orijinal kasabanın çoğu (şimdi Eski Lyndow olarak anılıyor), birkaç yıl önce bir çamur kayması tarafından yok edildi. Yine de, yeni inşa edilen Lyndow’daki bazı binalar, taş işçiliği, kıvrımlı detayları ve perdeli cam pencereleriyle tanıdık gelecek.

Başka yerlerde, ana Nava şehri zarif yuvarlak kulelere, dev kemerlere, teraslı bir bahçeye ve altın kubbelere sahiptir. Ahşap zeminler ve el yapımı tencere ve tabak rafları ile iç mekanlar rustikdir, ancak hanlar daha meraklı, sportif karmaşık duvar halıları ve dekoratif duvarlardır. Ara sıra, tarihi ayrıntılar veren bir veya iki sayfası açık bir kitaba rastlarsınız ve The Tarnished Teapot Inn’deki bir ozan, Leaving Lyndow’un kahramanı Clara’nın sonraki yaşamından bölümleri dramatize eder.

Arka planda çalan narin nefesli çalgılar, yaylılar ve koro tonları Eastshade’e taze, yeni bir dünya havası verir. Bazen müzik gayda gibi, diğer zamanlarda senkoplu bir ritmi veya bir Orta Doğu tınısı var. Kırsal kesimde, üzerlerine yansıyan güneş ışığını gözlemlerken nehir akıntılarının dalgalandığını duyarsınız. Ağaçlar esintiyle yavaşça sallanır ve kelebekler çiçeklerin yanında kanat çırpar. Sahilde şırıldayan dalgaları seyredebilir, martıların dönüp ağlamasını dinleyebilirsiniz. Kasaba ortamlarında, karakterler gezinir, işlerine devam eder veya sohbet eden gruplar halinde durur.