e-Nabız’dan koronavirüs test sonucu öğrenme

Koronavirüs testi yaptıran vatandaşların test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilecekleri açıklandı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs testi yapanların sonuçlarına eNabız sitesinden ulaşabilecekleri belirtildi. E-nabız üzerinden COVID-19 test sonuçlarının nasıl öğrenileceğini merak edenler için bu rehberi hazırladık.

E-nabız, Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan bir uygulamadır. Hem bilgisayardan hem de mobil telefon üzerinden girilebilen uygulamada, şimdiye kadar olduğunuz tüm muayenelerin listesini görebilirsiniz ve diğer tüm test sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Eğer şimdiye kadar E-nabız’a giriş yapmadıysanız kendinize özel bir hesap oluşturmak için E-devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. eNabız üzerinden e-nabız sayfasına girerek sol alttaki “E-devlet üzerinden kayıt olun” düğmesine tıklayın. Gelen formu doldurarak e-nabız kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra e-nabız konsoluna ulaşacaksınız.

E-nabız’da COVID-19 test sonucuna nasıl bakılır?

1. Adım: Enabız ana sayfasından soldaki menü üzerinden “Tahlillerim” kısmına girin.

enabiz koronavirus test sonucu 1

2. Adım: Ardından üst sekmede en sağda görülen “Covid-19 Test Sonuçları” kısmına girin.

enabiz koronavirus test sonucu 2

3. Adım: Burada test sonuçlarınızı görebilirsiniz. Test sonucunuzu indirmek PDF düğmesine tıklayın. Alttaki gibi bir rapor üretecektir.

enabiz koronavirus test sonucu 3

Test sonucunuzun karşılığında eğer “Negatif” yazıyorsa, yapılan test sizde koronavirüs tespit etmemiştir. Eğer “Pozitif” yazıyorsa derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bunun için 112’yi arayabilir ve ne yapmanız gerektiği konusunda danışabilirsiniz.