Demirhindi nasıl yetiştirilir?

Demirhindi veya Tamarindus indica, nohut, bezelye ve mercimek gibi Fabaceae botanik ailesine ait Afrika’ya özgü tropikal bir ağaç. Demirhindi, olgunlaştıktan sonra tatlı tadı olan bir hamur içeren tohumlardan meydana gelen hacimli, kahverengi baklalar üretir. Çok besleyici bir baklagildir, burada demirhindi özelliklerini okuyun, böylece neye iyi geldiğini bilirsiniz.

Demirhindi ilk olarak İspanya’da Araplar tarafından tanıtıldı ve daha sonra ekiminin çoğaldığı İspanyollar tarafından Amerika’ya götürüldü. Hindistan şu anda demirhindi lider üreticisi ve tüketicisidir ve birçok geleneksel yemek tarifinin bir parçasını oluşturmaktadır.

İyi verim vermesi için büyük bakım gerektirmeyen rustik bir ağaçtır. Uzun boylu bir ağaç olduğu için diğer meyve ağaçlarına veya bahçede yarı gölgeye ihtiyaç duyan diğer mahsullere gölge vermek için kullanılabilir.

Demirhindi nasıl yetiştirilir?

Ekim ve çoğaltma

Demirhindi ekimine tohumları, çelikleri ekerek veya aşı yaparak başlayabiliriz. Tohumları nemli tutarsak kolayca filizlenir ve bir hafta veya biraz daha fazla bir süre içinde fideler filizlenir. En çok kullanılan yoldur. İlk senelerde fazla büyümediğini, ilk sene yarım metreyi zar zor aştığını, ikinci sene bir metre yirmi otuz santimetreye kadar büyüdüğünü göreceksiniz.

Toprak

Bu ağaç, organik maddece zengin, derin ve pH’ı 6 ile 7,5 arasında olan topraklara ihtiyaç duyar. Ayrıca yeşil gübreler, örtü bitkileri ve malç veya malç, toprağın verimliliğini arttırır ve demirhindi gelişimi üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir.

Sıcaklık

Tropikal ve subtropikal iklimleri tercih eden bir bitkidir. Yetişkin ağaçların kışa iyi dayanabilmesine rağmen, büyümenin erken aşamalarındayken dona dayanmaz. Ayrıca rüzgarlara karşı çok dayanıklıdırlar.

Işık

Demirhindi iyi güneşe maruz kalma gerektiren bir ağaçtır.

Demirhindi budama

30 metre yüksekliğe ulaşabilen çok gür bir ağaçtır, iyi durumda olmayan veya ağacın şeklini bozan bazı dalların sökülmesi, bakla gelişimine fayda sağlayabilir.

Demirhindi sulama

Özellikle ağaç büyümesinin ilk aşamalarında, düzenli sulamalarla toprağı daima hafif nemli tutmak önemlidir. Damla sulama ile sulamak en iyisidir, böylece su basması önlenir.

Demirhindi Hasat

4 veya 5 yıl sonra baklaları hasat etmeye başlayabiliriz. Bunu yapmak için en uygun zaman, daha yumuşak oldukları zamandır.