ProMotion teknolojisi nedir?

Yeni iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’in ana özelliklerinden biri olan ProMotion teknolojisinin tam olarak ne olduğunu sizlere anlatacağız. ProMotion, Apple’ın en son iPad Pro ile piyasaya sürdüğü tablet ve cep telefonlarının ekranında 120 Hz’e kadar ulaşan adaptif teknolojisine verdiği isimdir.

Bunun ima ettiği değişim, anlatılması zor bir şey olsa da 60 Hz ekrana alışıksanız hemen fark edeceğiniz bir şey, ama biz her zaman yaptığımız gibi bunu size anlayacağınız şekilde açıklamaya çalışacağız.

ProMotion Nedir?

ProMotion, temel olarak Apple’ın, ekranlarını 120 Hz yenileme hızına ulaşabilen ve 120 FPS’ye veya saniyede kare görüntülenmesine izin veren teknolojiye verdiği isimdir. Bu, birkaç yıldır Android telefonlarda gördüğümüz ve Apple’ın nihayet cihazlarında uygulamaya başladığı bir şey.

Şimdiye kadar şirketin tüm cep telefonları 60 Hz yenileme hızları kullanıyordu, bu nedenle bu teknolojiyi tanıtmaya başlamak, bu yenileme hızını iki katına çıkarmak anlamına geliyor, bu da cihazın arayüzünde gezinirken ve her şeyden önce bu oranı destekleyen bir oyun oynarken deneyimde kayda değer bir gelişme sağlayacak.

Bu teknolojinin en ilgi çekici konseptlerinden biri de iPhone’un sabit 120 FPS yenileme hızına sahip olmayacağı, uyarlanabilir olacağı. Bu, yenileme hızının içeriğe bağlı olarak değişeceği anlamına gelir, çünkü çok yüksek olmasının gerekli olmadığı zamanlar olabilir ve düşürmek, cihaza pil tasarrufu sağlayacaktır.

Bunun için ProMotion’a sahip cihazların yapacağı şey, yenileme hızlarını görüntülenen içeriğin hızına uyarlamaktır. Sadece bir video izliyorsanız, normal olan 30 veya 60 FPS oranlarına sahip olmasıdır, bu nedenle daha ileri gitmenize gerek kalmayacaktır. Ancak daha fazlasını isteyen bir uygulama veya video oyunu kullanıyorsanız, iPad veya iPhone uyum sağlayacaktır.

ProMotion teknolojisi ile neler gelişecek?

Yenileme hızı, telefonunuzun ekranının içeriği her saniye yenileme sayısıdır. Ekranın önünden bir arabanın geçtiği bir video izlediğinizi hayal edin. Yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, yol ve harekette daha fazla süreklilik olacağından görüntü o kadar pürüzsüz görünür.

Ve bu her şey için geçerlidir. Daha yüksek bir yenileme hızıyla içerik daha akıcı görünecek ve daha akıcı hareket edecek, telefonda olan her şey insan gözüyle daha hızlı görülecektir. Ek olarak, bu teknoloji aynı zamanda ekranın daha az gecikmeye ve daha iyi yanıt verme kapasitesine sahip olmasını sağlıyor, bu da cihazı kullanırken deneyimi iyileştiriyor.

Aslında, bu değişimin yarattığı hissi, açıklanması zor bir şey. Ama sadece 60 Hz telefonu olan sıradan bir Apple kullanıcısıysanız, her şeyin daha akıcı olduğunu hemen anlarsınız ve sonra 60 Hz’e dönerseniz bir anda bir şeyler olduğunu fark edeceksiniz.

YouTube ve diğer platformlarda çevrimiçi videolar izlediğinizde daha akıcı görünen videolar olduğunu fark etmişsinizdir, sanki görüntü daha sürekli ve gerçekçi bir harekete sahipken, eski videolar kötü görünmüyor, ancak bu onların çok akıcı olmadığını gösteriyor. Bu, videonun yenileme hızıyla ilgisi olabilir.