Yanmış tencere en kolay nasıl temizlenir

Profesyonel şeflerden ev aşçılarına, zaman zaman hepimizin başına gelir: Ocakta akşam yemeğini biraz fazla bıraktınız ve şimdi temizlemek için yanmış bir tencereniz var. “Yanmış tencere içi nasıl temizlenir?” diye düşünüyorsunuz. Normal olarak, bu korkunç temizlik görevi çok fazla fırçalama anlamına gelir.

En nazik yöntemle başlayıp yolunuza devam ederek yanmış bir kabın nasıl temizleneceğini ve dibinin nasıl parlak eski haline döndürüleceğini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin. Gece boyunca sabunlu suya batırmak yerine, beyaz sirkeyi ve biraz ısı ile yapışmış parçaları sökün. Ardından, sıkışmış yiyeceklerle başa çıkmak için önerdiğimiz yöntemi kullanın. Bu yöntem ile tencere ve tavalarınız şimdiye kadar hiçbir zaman bu kadar parlak ve yeni görünmeyecektir.

Başlamadan önce, tencerenin veya tavanın hangi malzemeden yapıldığını bir kez daha kontrol edin. Aşağıdaki yöntemler hem paslanmaz çelik hem de emaye dökme demir üzerinde iyi çalışır, ancak alüminyum reaktif bir metalde sirke tekniği kullanılmamalıdır. Yanmış bir dökme demir tava ile uğraşıyorsanız, buradaki temizlik talimatlarını izleyin. Hangi malzeme ile uğraşırsanız uğraşın, önce en hafif, en az aşındırıcı temizleme tekniğiyle başlamak her zaman iyi bir fikirdir.

Gerekli malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Spatula
 • Temizlik süngeri
 • Tava kazıyıcı
 • Karbonat

Yanmış Bir Tencere Nasıl Temizlenir

 1. Su ile deglaze edin: Bu doğru, sadece bir pişirme tekniği değil, aynı zamanda temizlik için kullanılabilir! Tencerenin tabanını örtmek için bir su katmanı ekleyin, ardından ocakta ısıtın. Suyu birkaç dakika pişirin, sonra ısıyı kapatın ve yanmış parçaları temizlemek için dikkatlice bir spatula veya kaşık kullanın.
 2. Sirke ile deneyin: Su ile deglaze tekniği işe yaramadıysa, aynı tekniği paslanmaz çelik veya emaye dökme demir tavalarda beyaz sirke ile deneyebilirsiniz (alüminyum tava varsa bu adımı atlayın).
 3. Yapışmış yiyecekleri kazıyın: İnatçı yanmış yiyecekleri çıkarmak için, bu dayanıklı, bulaşık makinesinde yıkanabilir tava kazıyıcıları alın. Sert polikarbonattan yapılmış, en sert kiri çabucak sıyırırlar, emaye tencerelerin veya tavaların yüzeyini çizmezler. Hatta önce tavayı ıslatma ve tabakayı yumuşatma adımlarını yapmanız bile gerekmez.
 4. Şimdi fırçalamaya başlayın: Umarım yukarıdaki adımlar, yiyeceklerin ve kömürün çoğunun çıkarılmasına yardımcı olmuştur, ancak yine de kahverengi renksiz alanlar olabilir. Paslanmaz çelik ve emaye dökme demir (alüminyum değil) için, bir kısım kabartma tozu macunu biraz ılık suya karıştırın ve lekeleri temizlemek için kullanın.

Yanmış tencereyi temizlerken dikkat etmeniz gerekenler

 • Tavalarınızı ıslatın. Yemek pişirmeyi bitirdiğinizde, yemek yerken tencere ve tavalarınızı sıcak, sabunlu suya batırma alışkanlığı edinin. Akşam yemeği bittiğinde, tavayı temizlemek çok daha kolay olacaktır.
 • Çelik (veya bir bıçak) ile ovalamayın. Bu aşındırıcı yıkayıcı, tencere ve tavaları çizebilir.
 • Yemeklerinize göz kulak olun. İlk etapta yanmış tencereleri ve tavaları (ve yangın güvenliği için) önlemek için, her zaman pişirdiğiniz şeylere dikkat edin. Yiyeceklerin tava tabanına yapışmadığından emin olmak için karıştırın ve gerekirse ısıyı düşürün.
 • Ertelemeyin. Tencereyi kullandıktan hemen sonra temizlemeye veya en azından ıslatmaya çalışın (her zaman önce tavayı biraz soğumaya bırakın). Pişirilmiş yiyecekler soğudukça, çıkarılması çok zorlaşır.