Karbonat ile temizlik nasıl yapılır?

Doğal temizlik solüsyonları ile temizlik yapmak istiyorsanız, karbonat ile yolunuz bir şekilde kesilir. “Karbonat ile temizlik nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız, karbonat hafif bir aşındırıcıdır, çizmeden yüzeyleri ovmak için idealdir ve sirke ile karıştırıldığında, her kuytu köşe ve yarığı temizleyen kabarcıklanma reaksiyonu oluşturur. Ayrıca, muhtemelen kilerinizde bir kutu mevcuttur. Beyaz spor ayakkabıların yenilenmesinden paslanmaz çelik bir lavabonun ovulmasına kadar, kabartma tozu ile temizleyebileceğiniz 11 şey var.

Karbonatla yatak nasıl temizlenir?

Yatağınızı yenilemek ve kokusunu gidermek için yatağın üstüne ince bir karbonat tabakası serpin. Beş ila on dakika bekleyin ve elektrik süpürgenizin döşeme ekini kullanarak süpürün.

Ayakkabıyı karbonatla temizlemek

Beyaz spor ayakkabılarınızı pırıl pırıl tutmak zordur. Beyaz kanvas ayakkabıları temizlemek için 1 yemek kaşığı karbonatı, 2 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 bardak su ile karıştırın. Solüsyonu ayakkabılarınıza sürmek, görünür kir veya lekeleri temizlemek için temiz bir diş fırçası veya bez kullanın.

Paslanmaz çelik lavaboyu karbonatla temizlemek

Paslanmaz çelik lavabonuz yağ ve kir katmanlarıyla kaplanmışsa, karbonat yardımcı olabilir. İşte yapmanız gerekenler: havzaya karbonat tabakası ile serpin, ardından bir macun oluşturmak için çok az miktarda su ekleyin. Yumuşak bir bez veya sünger kullanarak lavaboya karbonat macunu sürün.

Tıkanmış lavaboyu karbonatla açmak

Bir tahliye giderini temizlemek için, tahliye içine 1/2 su bardağı karbonat ve ardından 1/2 su bardağı beyaz sirke dökmeyi deneyin. Kaynar su ile durulamadan önce karışımı 5 dakika köpürtün.

Karbonat ile gümüş parlatmak

Gümüşünüzü ılık, sabunlu suyla yıkayarak başlayın. Bir tencerede 1 litre kaynar su, 1/4 bardak karbonat ve 2 çay kaşığı tuz karıştırın. Alüminyum folyo ile ayrı bir tencereyi sıralayın, gümüşü ekleyin ve karışıma dökün. 5 dakika bekletin. Her parçayı durulayın ve iyice kurulayın.

Karbonatla leke sökmek

Porselen ve seramik kaplarda, karbonat leke çıkarıcı görevi görür. İnatçı kahve lekelerini en sevdiğiniz bardaktan çıkarmak için, karbonatı suyla karıştırın, ardından macun oluşturmak için kullanın.

Kirli ocağı karbonatla temizlemek

Bir ocak veya fırını ovmak dengeleyici bir işlemdir: sıkışmış kiri çıkarmak için yeterince sert, ancak yüzeyi çizmeyecek kadar yumuşak bir formül istersiniz. Karbonat burada devreye giriyor. Bir macun oluşturmak için eşit miktarda karbonat ve yumuşak bulaşık sabunu ve birkaç damla su karıştırın. Ovaladıktan sonra 10 dakika bekletin, ardından silin.

Karbonatla Bulaşık Makinesini Temizleme

Bulaşık makinenizin içindeki birikintileri gidermek için, bu ev yapımı spreyi karıştırın. 2 yemek kaşığı karbonat ve yarım litre suyu mikrodalga kapta birleştirin ve 2 dakika ısıtın. Bir mikrofiber bezle silmeden önce dikkatlice bir sprey şişesine aktarın ve makinenin içine sıkın.

Ter Lekeleriyle Savaşmak İçin Karbonat Kullanın

Beyaz gömleklerdeki inatçı ter lekeleri için lekeyi karbonat, hidrojen peroksit ve su ile eşit miktarlarda doyurun. Durulayın, ardından gömleği çamaşır suyu ile çamaşır makinesine atın.

Buzdolabınızın içini yıkayın

Bir buzdolabını derinlemesine temizlerken karbonat bu işin gizli bileşenlerden biridir. Cihazı kapattıktan ve rafları çıkardıktan sonra, iç yüzeyleri 2 yemek kaşığı karbonat ve 1 litre ılık su karışımı ile yıkayın. Sonra temiz suyla durulayın ve kurulayın.

Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Karbonat Nasıl Kullanılır

Döşemeli kanepenizde yağ bazlı bir leke varsa, karbonat kutusuna ulaşın. Bölgeye serpin ve 15 dakika bekletin. Kuru temizleme solventi uygulamadan ve gece boyunca bekletilmeden önce tozu vakumlayın. Ertesi gün su uygulayın, diş fırçasıyla dikkatlice ovalayın ve temiz bir bezle silin.