Diş fırçası nasıl sterilize edilir?

Banyonuzu temizlerken diş fırçanızı da temizlemeyi hiç düşündünüz mü? Dolaba koyuyorsunuz, çekmecede saklıyorsunuz, banyonuzda gizlenen tüm mikroplara maruz kalıyor. Aslında diş fırçasının ana işi ağzınızdaki bakterileri çıkarmaktır. Aslında sizi daha temiz tutması gerekirken bakteriler için ana üreme alanı olabilir. Peki diş fırçası nasıl temizlenir?

Artık yeterince tiksinmiş olduğunuza göre umut var – ve diş fırçanızı nasıl sterilize edeceğinizi öğrenmek düşündüğünüzden daha az karmaşık. Biraz dikkat ve düşünerek, ağız bakım araçlarınızın durumu hakkında rahat hissedebilirsiniz. Diş fırçasını kolay bir şekilde nasıl dezenfekte edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Diş fırçası nasıl muhafaza edilmeli?

Diş fırçanızı nasıl sakladığınız, bakteri barındırma potansiyeli konusunda önemli olduğunu kabul ederek başlayalım. Sıcak, nemli ortamlar mikropların gelişmesine yardımcı olur. Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne göre (ADA), diş fırçalarının başka bir diş fırçası kafasına dokunmadan tamamen kuru olması gerekir. Her kullanımdan önce ve sonra, kalıntıları temizlemek için kılları ılık suyla iyice durulayın. Fırçanızın sapına da dikkat edin ve silerek temizleyin. Gıda partiküllerini çıkarmanın yanı sıra, fırçanın sapının diş macunu üzerinde kurumasını önlemeye yardımcı olur.

Diş Fırçası Nasıl Dezenfekte Edilir?

Dezenfeksiyonu artırma ihtiyacı hissediyorsanız, diş fırçanızın başını on beş dakikadan fazla antibakteriyel ağız çalkalama suyuna (gargara) batırabilirsiniz. Ağız yıkama suyuna aşırı maruz kalmak kıllara zarar verebilir.

Elektrikli diş fırçaları gerçekten zor olabilir. Sadece kafa ve sap arasındaki gibi herhangi bir boşluğun küfün büyümesi için mükemmel bir yer olduğunu unutmayın. Bunu önlemek için, kafayı çıkarın ve her kullandığınızda tabanı silin. Her parçanın tamamen kurumasını sağlamak için ayrı tutun. Yine, elektrikli diş fırçanızı her gün (sadece seyahat ederken) örtmekten kaçının veya hava akışına izin veren delikli bir kapak arayın.

Ne Yapmamalı

Diş fırçanızı bulaşık makinesine koymanızı, suda kaynatmanızı ve UV dezenfektan ışığı kullanmanızı öneren çok sayıda tavsiye var, ancak bu yöntemlerden bazıları kıllara veya tüm fırçasına zarar verebilir. Kesinlikle bunlardan kaçının! ADA’nın diğer büyük tavsiyesi: diş fırçalarını başkalarıyla paylaşmaktan kaçının. Bu, bakterilerin yayılmasına neden olur.

Diş Fırçanızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Bu kolay diş fırçası bakımı ve temizleme ipuçlarının yanı sıra, diş fırçanızı her üç ila dört ayda bir veya kıllar belirgin şekilde yıpranırsa daha erken değiştirdiğinizden emin olun.