Yeniden kullanılabilir su şişesi nasıl temizlenir?

Yeniden kullanılabilir cam malzemeden su şişeleri çevre için daha iyidir. Ayrıca plastik şişelerden çok daha şıktır. Sağlığınız ve su ihtiyacınızı gidermeniz için iyidir. Tabi bu durum ancak onları doğru yıkarsanız, gerçek olur. Yeniden kullanılabilir bir su şişesini kullanmak, spor aktivitelerinde yanınızda taşımak susuz kalmamanın kolay bir yoludur; ancak su şişenizi temizlemezseniz, sizi mikroplara ve bakterilere maruz bırakabilir.

Dürüst olmak gerekirse, çoğumuz muhtemelen su şişelerimizi yeterince sık temizlemiyoruz. İdeali nedir? Su şişenizi her gün düzenli olarak kullanıyorsunuz, o zaman temizlemek de gerekli. Ancak endişelenmeyin, bu görevin korkunç bir angarya olması gerekmez. Aşağıdaki basit adımları uygulayarak, yeniden kullanılabilir su şişenizi beş dakikadan daha az bir sürede temizleyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Bulaşık deterjanı
 • Şişe fırçası
 • Kamış temizleyiciler
 • Çamaşır suyu (isteğe bağlı)
 • Sirke (isteğe bağlı)
 • Su şişesi temizleme tabletleri (isteğe bağlı)
 • Kağıt havlu veya temiz bulaşık havlu

Adım adım nasıl yapılır

 1. Günlük temizlik için: Yeniden kullanılabilir su şişenizi günde en az bir kez yıkayın. Şişeyi ılık su ve bir miktar bulaşık deterjanı ile doldurun. Şişe fırçasını kullanarak şişenin kenarlarını ve tabanını ovalayın. Sadece içini değil, aynı zamanda şişenin dudağını da temizlediğinden emin olun. İyice durulayın.
 2. Bakteriler nemli bir ortamda geliştiği için, şişeyi bir kağıt havlu veya temiz bir bulaşık havlu ile kurutmak iyi bir fikirdir. Şişenin hava ile kendi kendine kurumasına izin vermeyi tercih ederseniz, sadece kapağı kapalı bıraktığından emin olun, aksi takdirde sıkışan nem mikroplar için ideal bir ortam yaratacaktır.
 3. Su şişeniz bulaşık makinesinde yıkanıyorsa (bakım talimatları için etiketi kontrol edin), bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirin ve en sıcak su ayarını seçin.
 4. Kapsamlı temizlik için: Su şişesinde bir koku varsa veya çok uzun süre temizliğini ihmal ettiyseniz, daha derin bir temizlik zamanı gelmiş demektir. Şişeye bir çay kaşığı çamaşır suyu ekleyin, ardından soğuk suyla doldurun. Gece boyunca bekletin, sonra yukarıdaki kurutma talimatlarını uygulamadan önce iyice durulayın.
 5. Çamaşır suyu kullanmamayı tercih ederseniz, şişeyi yarım sirke ile doldurun, ardından soğuk su ekleyin. İyice durulamadan veya bulaşık makinesinden geçmeden önce karışımı bir gece bekletin.
 6. Derinlemesine temizlik, ovma gerektirmez, koku ve kiri gidermek için su şişesi temizleme tabletlerini kullanın.
 7. Kapağı unutmayın: Su şişenizin kapağını her gün ılık su ve bulaşık deterjanı ile ovmayı unutmayın. Şişeniz birkaç parçadan oluşuyorsa, yarıklarda kirlenme olmadığından emin olmak için temizlemeden önce şişeleri ayırın.
 8. Yeniden kullanılabilir kamışlarla ile temizleyin: Yeniden kullanılabilir pipet hayranıysanız, kesinlikle bir dizi pipet temizleyicisine yatırım yapmak isteyeceksiniz. Bir ılık su ve bulaşık deterjanı çözeltisi kullanarak, temizleyicilerin her bir pipetin içinde olabilecek herhangi bir gresi temizlemesine izin verin. Ilık suyla durulayın veya çubuklar bulaşık makinesinde yıkanabilirse, çatal-bıçak sepetine koyun.