Beyaz sirke ile parke temizliği

Ahşap zeminlerin sirke ile temizlenmesi yalnızca kolay değildir, aynı zamanda laminat zemini temizlemenin en iyi yollarından biridir. Temizleyicilerden kalan kalıntılar, kir, toz ve diğer istenmeyen kalıntıların birikmesi, ahşap zeminlerin donuk görünmesine neden olabilir. Ahşap zeminleri tabaka bırakmadan parlak hale getirmek için nasıl temizleneceğini merak ediyorsanız, cevap sirke.

Düzgün kullanıldığında, sirke parke zeminlerde tamamen güvenlidir – ancak bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Hangi sirke türü ile parke temizliği yapılır?

Doğru sirke kullandığınızdan emin olun. Beyaz sirke ahşap zeminlerin temizliği için idealdir. Ayrıca genellikle normal sirkeden daha yüksek asit konsantrasyonuna sahip temizlik sirkesi de satın alabilirsiniz. Ahşap zeminlerinizi temizlemeniz gerekiyorsa ve bu sirke türlerinden herhangi birine sahip değilseniz, alternatif olarak elma sirkesini kullanabilirsiniz. Kırmızı şarap veya balzamik sirke kullanmayın.

Öncelikle süpürge ile vakumlayın

Ahşap zeminlerin sirke ile temizlenmesi çok kolaydır. İlk adım her zaman önce vakumlamaktır. Zeminlerinizi, özellikle koridorlar gibi yoğun trafikli alanları en azından haftalık olarak süpürge ile vakumlayın.

Ahşap zeminleriniz varsa, yüksek kaliteli bir süpürge kullanımı zorunludur. Dar koridorlar veya masalar ve kanepeler gibi küçük alanlara kolayca sığabilen kablosuz bir vakum kullanabilirsiniz. Ancak belki de bu cihazların en iyi özelliklerinden biri, farklı zemin tiplerine göre otomatik olarak ayarlanmasıdır. Halıdan ahşaba, karoya veya laminat ve muşamba gibi diğer zemin türlerine geçiş yapıyorsanız, eğilmenize veya ayar yapmanıza gerek yoktur.

Temizlemeye başlamadan önce, cihazın altını kontrol etmek ve çizilmeye neden olabilecek sıkışmış bir kalıntı olmadığından emin olmak önemlidir. Varsa, fişinin prizden çekildiğinden emin olun ve tamamen temizleyin.

Ahşap Zeminlerin Sirke ile Temizlenmesi

Ahşap zeminleri derinlemesine temizlemek ve parlatmak için ayda bir kere paspaslanması iyi gelir. Kullanacağınız paspas yumuşak olmalıdır ve mikrofiber bir karışımdan yapılan bir paspası tercih ederseniz zeminleri çizmez. Üçgen şekilli paspaslarla aynı zamanda köşeleri ve diğer küçük alanları temizleyebilirsiniz.

Kovayı dört litre sıcak su ve bir fincan beyaz sirke içeren bir çözelti ile doldurun. Karıştırmayı da unutmayın! Paspası ile “S” hareketinde çalışın, her seferinde kiri yakalamak için aynı tarafla yönlendirin, böylece kiri yaymazsınız. Maksimum verimlilik için her odada çözeltiyi yenileyin.

Paspasınızı sirke çözeltisiyle aşırı yüklememeye dikkat edin. Ahşap zeminlerinizi asla suyla doyurmayın. Kovaya her battığında paspasın sıkıldığından emin ol.

Zeminler temizlendikten sonra, gerçekten parlamaları için bir zemin cilası veya balmumu kullanın.

Sirkeye Doğal Alternatifler

Ahşap zeminlerin sirke ve su ile temizlenmesi ideal olmakla birlikte, tek doğal seçenek değildir. Sirkenin temizleme gücünü seviyorsanız ancak ortaya çıkardığı kokuyu kesmek istiyorsanız, limon gibi uçucu bir yağ ekleyin. Limon yağı, bir mutfakta ahşap zeminleri temizlemeye çalışıyorsanız çok yararlı olabilir ve gresi kesmeye yardımcı olur. Aynı zamanda harika bir dezenfektandır, bu da zeminlerinizi kirleten evcil hayvanlarınız varsa dikkate almak isteyebileceğiniz bir şeydir.

Ahşap zeminleri doğal olarak temizlemenin başka bir yolu da kastilya sabunlarıdır. Sirke için mükemmel bir alternatiftir ve ev yüzeylerinin ötesinde birçok kullanımı vardır. Duşta duş jeli veya geleneksel kalıp sabun yerine kullanılabilir. Çamaşırlarınızı yıkamak için geleneksel deterjan yerine kastil sabun kullanabilirsiniz.

Kastilya sabununun bir diğer avantajı harika kokmasıdır. Nane, kiraz çiçeği, lavanta ve yeşil çay da dahil olmak üzere pek çok farklı kokusu ve kokusuz versiyonu piyasada bulunabilir.

Kastilya sabunu kullanarak zeminleri temizlemek için 1/8 ila 1/4 fincan sıcak su kabına karıştırın. Sonra normalde yaptığınız gibi paspaslayın. Durulamaya gerek yoktur. Sadece mumlanmış zeminlerde kastil sabun kullanmamaya dikkat edin çünkü balmumunu çıkarabilir.