Klima alırken nelere dikkat etmeli?

Yaz gelmesiyle beraber havaların ısınması, klima ihtiyacı olanlar için klima alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği sorusunu gündeme getiriyor. İşte yeni bir klima almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli faktörler.

Elektronik bir cihaz sadece uzun vadeli bir yatırım değil aynı zamanda parasal bir yatırım olduğundan, yeni bir Klima satın almak veya evinizde mevcut olanı değiştirmek en önemli kararlardan biridir. Yeni bir klima satın almak söz konusu olduğunda, piyasada bulunan çok sayıda seçenek nedeniyle kafanız karışabilir. Doğru bir karar vermek için, yalnızca hangi klimanın gereksinimlerinize en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek önemli faktörleri düşündükten sonra satın almalısınız.

Türkiye’deki klimaların fiyatları genellikle Kasım ayından itibaren biraz düşmeye başlar. Yani bu tarihler bir klima satın almak için iyi bir zaman. Ancak piyasada farklı özelliklere sahip çok çeşitli klimalar olduğu için eviniz için doğru klimayı seçmek bir kabus olabilir. Odanızın büyüklüğüne ve şehrinizdeki hava durumuna bağlı olarak mükemmel soğutmayı sağlayabilecek doğru fiyata bir klima seçmek zor olabilir. Odanızın serin kalması için her zaman çalışması gereken veya odanızdaki nemi düzgün şekilde ele alamayacak kadar büyük bir klima satın almış olmak istemezsiniz. Bu kılavuz eviniz için en ucuz klimayı seçmenize yardımcı olacaktır – bu nedenle 2020 yazına hazır olalım.

Klima seçiminde önemli faktörler

Dikkate alınması gereken anahtar faktörler denilince çoğu insan bütçenin en büyük sorun olduğuna inanırken, aslında aşağıda listelenen soğutma ünitesinin özelliklerini de dikkate almak önemlidir.

Sessiz ve sorunsuz çalışan bir klima seçmek önemlidir. Tipik olarak, bir klima 60 desibelden daha fazla ses çıkarmamalıdır. Bir klimada otomatik yeniden başlatma işlevi de yararlıdır. Yaptığı şey, bir elektrik kesintisinden sonra güç tekrar geldiğinde klimanın başlangıç ayarına açılmasıdır.

Geceleri uyku söz konusu olduğunda, uyku modu fonksiyonu sıcaklığı otomatik olarak ayarladığı için kullanışlıdır. Bu sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda odanızdaki sıcaklığın çok düşmemesini sağlar.

1. Enerji tasarruflu

Elektrik maliyeti artmaması için, daha az enerji tüketen ve daha iyi soğutma sağlayan bir oda kliması seçmeniz gerekir. Modern klimalar enerji verimliliği derecesine sahiptir ve daha fazla yıldıza sahip herhangi bir klima ünitesi, daha düşük yıldız derecesine sahip olana kıyasla daha az elektrik tüketir.

2. Gürültü testi

Klima satın almadan önce bir gürültü testi yapmalısınız. Çok iyi veya mükemmel derecelere sahip klima modelleri satın almak söz konusu olduğunda, sadece çalışan bir fanın sesini duyabilirsiniz. Öte yandan, adil bir performans gösteren modeller, uykusu hafif olanları rahatsız edebilir.

3. Klima tipi seçimi

Pencere (Window) tipi klimalar genellikle bir yönde hava üflemede daha iyidir. Ancak, bu sadece pencereniz duvarın ortasındaysa iyi bir satın alım olabilir, ancak o zaman odanın sağına veya soluna eşit olarak hava üfler. Aksine, Split (Duvar) tipi klima ünitesi satın alırsanız bu sorunu önleyebilirsiniz.

Pencere üniteleri daha ucuz olsa da, split klimalar kadar sessiz veya estetik olarak hoş değildirler. Split klimalar daha iyi hava dağıtımı sağlarken, pencere ünitelerinin montajı daha kolaydır. Gereksinimlerinize bağlı olarak doğru türü seçmelisiniz.

4. Hava kalitesi ve filtreler

Klimanızın odadaki nemi azaltmak, daha fazla soğutma ve daha fazla konfor sağlamak için iyi bir nem alma ünitesi olmalıdır. İyi nem gidericili klimalar yaz mevsimi boyunca daha iyi soğutma ve daha fazla konfor sağlayabilir. Dikkat edilmesi gereken başka bir şey de filtredir. İyi bir filtre daha iyi soğutma sağlar ve klimanın verimliliğini artırır.

5. Kapasite

Klima alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. 1 ton klima, 40 metre kare bir odayı etkili bir şekilde soğutabilir; oysa daha büyük bir oda için 1,5 ila 2 ton klimaya ihtiyacınız olacaktır. Odanız için doğru boyutta klima seçmek, klimayı en uygun şekilde kullanacağınız için elektrik faturasından tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

6. Soğutma hızı

Ayarlanabilir termostatlı, iki fanlı ve değişken hızlı klimalar günün farklı saatlerinde farklı ayarlar kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bu, en az güç tüketebileceğiniz anlamına gelir. Önceden tanımlanmış farklı ayarlar daha fazla enerji tasarrufu sağlarken daha iyi soğutma sağlayabilir.

7. Çok amaçlı kullanım

Günümüzde klimalar elbette soğutmanın yanı sıra ısıtma için de kullanılabilir. Bu klimalar, ısıtıcılara kıyasla daha az güç tüketir ve %35’e kadar daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu nedenle ısıtma verimliliğini de göz önüne alarak klima seçmelisiniz.

8. Ürün fiyatı, kurulum ve bakım

Bir klimanın performansının büyük ölçüde nasıl kurulduğuna bağlı olduğunu bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle, yetkili bir uzman tarafından kurulmasını sağlamalısınız. Bakım söz konusu olduğunda, bazı klimalar diğerlerine göre daha az bakım gerektirir. Klima performansını optimize etmek için temizliği ne sıklıkta yapmanız gerektiğine dair satıcınızdan net talimatlar almalısınız.

Klimayı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye Makina Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) klimaların bilinçsiz kullanılmasının önüne geçmek için önerilerin yer aldığı bir liste açıkladı. Böylece hem gereksiz enerji tüketimi azalacak hem de klimanın yanlış kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlar ortadan kalkacak.

klima-ozellikleri

1. Sağlık açısından klima ayarları

Klimanın sıcaklık ayarı 23 derecenin altına getirilmemeli, nem düzeyi %50 olmalı, klimanın önünde terli oturulmamalı, klimalar yüze ve göğse doğru olmamalıdır.

Terli sıcak havadan klimalı ortama girince vücudumuzda aniden buharlaşma meydana gelir. Bu da bel ve boyun kaslarında tutulma ve ağrıya neden olur. Özellikle çocuklar ve yaşlılar aniden soğuk ortama girince vücut dirençleri düşer. Bu da hastalanmalarını kolaylaştırır.

2. Klima kapasitesi, BTU ve COP değerleri

Gereğinden fazla kapasiteye sahip bir klima, daha fazla elektrik tüketimine neden olur.

Klimalarda BTU/h değeri de önemlidir. Bu değer, klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarıdır. Evlerde 9 bin 600, 12 bin, 14 bin BTU gibi değerlerdeki klimalar kullanılıyor. Bu değeri tespit ederken, klimanın kullanılacağı odanın hacminin kaç metreküp olduğu, coğrafi olarak hangi bölgede olduğu, pencerelerin büyüklüğü ve yönleri, perdeyle panjurla kapalı olup olmadığı, odada kaç kişinin yaşadığı gibi ölçütler değerlendirilir.

COP, cihazın ısıtma verimi hakkında bilgi verir. Klimanızın kışın iyi ısıtma yapmasını istiyorsanız veya yüksek elektrik faturası ödemek istemiyorsanız COP değeri yüksek klima tercih etmelisiniz. COP değeri klimada ne kadar büyükse o klima o kadar verimli çalışıyor demektir.

3. Servis ağı da göz önüne alınmalı

Klima alırken, seçilen markanın bayi ve servis ağına da dikkat etmek gereklidir. Satış, dağıtım ve kurulum gibi hizmetleri standartlaştırmış, iyi işleyen firmalar tercih edilmelidir.

4. Temizlik ve bakımları zamanında yapılmalı

Isıtma veya soğutma bakımından yanlış sıcaklık değerlerinde çalışan, iç ünite bakımları, temizlikleri düzenli yapılmayan, ortam içerisinde uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları sağlık açısından ciddi riskler yaratabilir. Ayrıca taze hava transferi olmayan klima sistemlerinde ortama taze hava girişi olmadığından dolayı ortamın iç hava kalitesi kolaylıkla bozulur. Klima bir konfor aracıdır, doğru kullanıldığında sağlıklı bir yaşam ortamı oluşmasını sağlar.

Filtre temizliği de duvar tipi klimalarda ortamın tozluluk durumuna göre 15 günde bir, tavan klimalarında ise yılda bir yapılmalıdır. Bu süreler ortamın tozluluk derecesine göre değişebilir.

5. Klimanın olumsuz zararlı etkilerine dikkat edilmeli

Klimaların temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlıklı bir yaşam için şarttır. Bakımı yapılmayan klimalar, ideal filtreleme yapamayacağından toz ve partiküller ortamda kalır, küf mantarları oluşur. Baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner, astım gibi hastalıklara neden olur. Split klimalar, mevcut ortamdaki havayı sirküle ederek çalışır. Ortamdaki havaya hapşırık ya da öksürük yoluyla salınan virüs, klimanın çalışma prensibi gereğince, havayı iç ünitenin içinden geçirerek tekrar bulunduğu ortama bırakacağından o ortamın sağlıksız olmasına neden olur. Bu nedenle filtrelerin zamanında temizlenmesi gerekmektedir.