Oppo Share nedir ve nasıl çalışır?

Black Shark, Meizu, OnePlus ve Realme, halihazırda Oppo, Vivo ve Xiaomi’nin üyesi olduğu “Peer-to-peer (P2P) iletim ittifakı”na katıldı. Konsorsiyum, sorunsuz çapraz marka dosya aktarımları sunduğu iddia edilen yerel bir kablosuz dosya aktarım protokolü geliştirdi.

Ağustos 2019’da Çin’de açıklanan ve bu yıl Şubat ayında küresel çapta Oppo, Vivo ve Xiaomi kullanıcıları için başlatılan protokolün sunduğu deneyim, AirDrop işlevselliğinin Apple cihazlarında çalışma şekliyle benzerdir.

Oppo Share nedir?

Eşler Arası İletim İttifakı’na Black Shark, Meizu, OnePlus ve Realme’nin gelişiyle, çapraz marka çözümü yaklaşık 400 milyon kullanıcıya ulaşacak. Dört şirket Perşembe günü Weibo’daki resmi hesapları aracılığıyla yeni gelişmeyi duyurdu.

Daha önce Xiaomi cihazlarında Mi Share ve Oppo Share on Oppo telefonlarda bulunan kablosuz dosya aktarım sistemi, hızlı eşleştirme için Bluetooth’u ve saniyede ortalama 20MB aktarım hızı sağlamak için veri aktarımı amacıyla Wi-Fi P2P (Eşler Arası) bağlantısını kullanır. Ayrıca cihazın mevcut Wi-Fi bağlantısını da kesmez, bu da kullanıcıların özel protokolü kullanarak dosyalarını aktarmanın yanı sıra Wi-Fi üzerinden İnternet’e erişmeye devam edebilecekleri anlamına gelir.

Oppo Share nasıl kullanılır?

Diğer OPPO cihazlarıyla dosya aktarmanın sorunsuz bir yolu olarak OPPO Share’i nasıl kullanacağınıza dair bu kolay adım adım kılavuza göz atın. Bu OPPO Share özelliği, OPPO telefon kullanıcılarının yakınlardaki diğer OPPO telefonlarıyla dosyaları hızlı bir şekilde paylaşmasına olanak tanır. Bu özellik, dosyaları birbirine göndermek için OPPO cihazındaki Bluetooth’u otomatik olarak açar. 5 dakika boyunca hiçbir aktivite tespit edilmediğinde kendini otomatik olarak kapatır. Dosyaları başka bir OPPO Kullanıcısı ile paylaşmak için bu verimli yolu kullanmakla ilgileniyorsanız, OPPO Paylaşımını nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

  1. Kontrol Merkezini açmak için Bildirim çubuğunu aşağı kaydırın. ColorOS 3.2 ve altı cihazlarda, ekranın altından yukarı kaydırmanız gerekebilir.
  2. Her iki telefonda da (gönderen ve alıcı) etkinleştirmek için OPPO Share simgesine dokunun.
  3. Gönderenin telefonunda paylaşmak istediğiniz öğeyi seçin ve [Gönder] seçeneğine dokunun.
  4. Dosyaları paylaşmak için alıcının profilini seçin.
  5. Gönderenin telefonuna bağlanmak için davetiyedeki [Kabul Et] seçeneğine dokunun.
  6. Alıcının telefonunda, dosyayı almak için [Kabul Et] seçeneğine dokunun. “Dosya Başarıyla Alındı” mesajı görünecektir.
  7. Dosyayı açmak için [Görüntüle] öğesine dokunun.

ColorOS 7.0 ve üzeri için OPPO Share, VIVO ve Xiaomi telefonlarla dosya paylaşımını destekler.

AirDrop’a rakip olacak

Yüksek hızlı aktarımları etkinleştirmenin yanı sıra, kablosuz sistem birden fazla dosya biçimini destekler ve özel bir uygulama gerektirmez Cihazlarda yerel olarak çalışır. Geçen ayın sonlarında Black Shark, yeni dosya aktarım protokolüyle birlikte gelecek olan Joy UI 11’in piyasaya sürüleceğini duyurdu. Meizu, OnePlus ve Realme’nin de gelecekteki yazılım güncellemeleriyle yeni bir deneyim sunmaları bekleniyor.

Eşler Arası İletim İttifakı’nın sunduğu deneyim, Apple’ın Temmuz 2011’de macOS ve iOS cihazlar için özel bir dosya aktarım protokolü olarak tanıtılan AirDrop’a oldukça benziyor. Google’ın ayrıca bir süredir AirDrop benzeri bir sistem üzerinde çalıştığı biliniyor.