Kütük nedir? Kütük ile ahşap masa ve sehpa yapımı

Her ahşap kütük masa yapımı için kullanılmaz. Kütük masa yapılırken seçilen ağaç artık büyümesi durmuş ağaçlar olması gerekir. Görsel ve fiziki olarak birbirinden faklı ahşaplar vardır. Kütük ahşap masa yapımında kullanılan ağaç türleri; ceviz, dişbudak, kayın ve gürgen gibi yerli ağaçların yanı sıra iroko, teak gibi ithal ağaçlar olabilir.

Kütük masalar genel olarak tek bir parçadan üretilir ve ahşap masa tablasının büyüklüğünü belirleyen şey ise ağacın kalınlığıdır. Ağaç ne kadar kalın olursa tablanın büyüklüğü de ona göre artacaktır. Bu nedenle kütük masa yaparken genelde büyük ve kalın ağaçlar olmasına dikkat edilir. Kalın ağaçların özelliklerinden birisi de dayanıklı olmasıdır.

Kütük nedir?

Bir ağaç kesildikten ve devrildikten sonra, kütük veya ağaç kütüğü genellikle gövdenin kökleri hala yerdeyken kalan küçük bir kısmıdır. Kütükler, bir ağacın yaşını belirleyen halkalarını gösterebilir.

Ağaçlar peyzajınıza güzellik katar, mülk değerini arttırır, sıcak yaz güneşinden gölge sağlar ve hava kalitesini iyileştirir. Bununla birlikte, ölü ağaçlar göze batabilir ve hemen kaldırılması gerekir. Kesilen ve devrilen ağaçların kütük adı verilen kalıntıları kaldırılarak ahşap masa ve sehpa yapımında kullanılabilir.

Kütük ile ahşap masa ve sehpa yapımı

1. Kütük masa yapımında kullanacağınız ağacı belirledikten sonra, ağacın rengi, tonu, sağlamlığı, cilası ve bakım masrafı gibi diğer faktörlerde göz önünde bulundurulmalıdır.

2. Seçilen ağaç kesme işlemi sonrasında kurutulması gerekir. Kurumanın kendiliğinden olmasını beklemek uzun süreceğinden ve tam bir kuruma gerçekleşemeyeceğinden dolayı ahşap masa yapımında kullanılamaz. Yapılması gereken ise ağacın fırınlanarak istenilen kuruluk kıvamına getirilmesidir.

3. Ağacın fırınlaması kolay gibi görünse de aslında aşama isteyen bir iştir. Yani gereken sureden önce fırından çıkarmak ağacın nemli kalmasına neden olacağı gibi fazla fırında kalmasının da ağacın çatlamasına neden olacaktır. Bazıları ağaçtaki çatlamanın doğal görünüm için önemli olduğunu söylese de çok fazla çatlaklar ağaçların fonksiyonuna zarar verecektir.

4. Kuruyan ağaçları istediğiniz bir kalınlığa getirerek işleme başlayabilirsiniz. Kütük ahşap masa yapımında her ne kadar makine kullanıyor olsanız da önemli olan konu el işçiliğidir. Bu nedenle masa yapan kişinin ustalığı çok önemlidir.

5. Ahşap masanızı uygun bir hale getirdikten sonra düzlemek için zımparalama işlemini yapmanız gerekiyor. Zımparalama işlemini ne kadar düz bir şekilde yapabilirseniz pürüzsüz bir yüzey ortaya çıkarabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ağacınızı cilalayabilirsiniz.

6. Boyama işlemi ise isteğe kalmıştır. Eğer boyamak isterseniz seçim size kalmıştır. Tercih edeceğiniz bir renge masanızı boyaya bilirsiniz. Kütük masanızın üst yüzeyi bu şekilde hazır hale getirilmiş olur. Ayak seçimi ise yine size kalmıştır. İsterseniz metal ayaklar isterseniz ahşap ayaklar yapabilirsiniz.