Fırın camı nasıl temizlenir?

Bir fırının cam kapağının nasıl temizleneceğini bilmek, cihazın bakımının önemli bir parçasıdır. Sonuçta, yemek pişirirken meydana gelen her dökülme, sıçrama ve kaza, siz temizleyene kadar fırında ve özellikle cam kapakta kalır. Ancak sıcak bir fırının içini temizleyemediğiniz için, yemeğinizi yediğinizde ve fırın soğuduğunda, bu karışıklıklar unutulur. Böylece enkaz, kir ve yağ gerçekten birikebilir.

Neyse ki, cam kapağı temizlemek imkansız değil, ancak tekrar yeni gibi görünmesi için biraz çaba, bir plan ve potansiyel olarak biraz destek gerekiyor. Fırın modelinize, camın ne kadar kirli olduğuna ve temizlik ürünü tercihlerinize bağlı olarak cam fırın kapağınızı temizlemek için çeşitli yöntemler vardır. İşte cam fırın kapağınızı temizlemenin en iyi yolları.

Cam fırın kapağını çıkararak temizleme

Cam fırın kapaklarını temizlemek için birkaç adım var. İlk adım fırının soğuk olduğundan emin olmaktır. Yanlışlıkla kendinizi yakmak istemezsiniz. Ardından camı fırın kapağını çıkararak başlayın. Kapağı açın ve kapının üst kısmından çıkarırken destek için bacağınıza dayayın. Bacaklarınız düşmesi durumunda camı koruyacaktır.

Cam çıkarıldıktan sonra, fırınınızın genellikle kırıntı ve tozla dolu ara katmanlarına erişebileceksiniz. Fırın kapağını camın arasında temizlemek kolaydır; bir süpürge hortumu kullanabilirsiniz. Bu amaç için en küçük alanlara girecek kadar küçük bir aralık ekine sahip iyi bir vakum kullanabilirsiniz. Bu sayede her bir kırıntı emilir.

Yapışmış yağları çıkarmak

Cam fırın kapıları için en iyi temizleyici, karbonat ve sirkedir. Bunlar, sert kimyasal temizleyicilere toksik olmayan harika bir alternatifdir. Camda birikmiş yağ ve kir varsa, etkilenen bölgelere biraz karbonat serpin. Daha sonra, karbonat ve sirke çözeltisini yüzeye püskürtün; birikintiyi kaldırmaya yardımcı olan kabarcıklar oluşacaktır.

Daha sonra macunu camın etrafına yaymak için aşındırıcı olmayan bir ped kullanın ve her şeyi çıkarmak için ıslak bir bezle silin. Çizilmez bir ovma pedi işi halledecektir. Kullanacağınız ürünün aşındırıcı olmaması önemlidir, çünkü camı çizmek kalıcı hasara neden olabilir.

Camı bir cam temizleyici ile temizleyerek işi bitirin. Son olarak, doğru vidaları uygun yerlerine geri takmaya dikkat ederek cam kapınızı tekrar monte edin. Kapağı kapatmadan önce vidaların döndürülemediğinden ve camın tam olarak sabitlendiğinden emin olun.

Cam fırın kapağını çıkarmadan temizleme

Temizlemeden önce cam kapağı fırından çıkarmak en iyisi olsa da, bunun bir seçenek olmadığı zamanlar vardır. Kapıyı temizlemeniz gerekse de, fiziksel olarak çıkaramayabilir veya camı kırma riskiyle karşı karşıya kalmak istemeyebilirsiniz. Neyse ki, camı çıkarmadan temizlemek kolaydır.

İlk adım fırının soğutulduğundan ve dokunulduğunda sıcak olmadığından emin olmaktır. Ardından suyla karıştırılmış karbonat kullanarak bir temizleme macunu oluşturun. Bir sünger, bez veya hatta ellerinizi kullanarak cama sürün (ama önce temizlik eldivenlerini taktığınızdan emin olun). Camın ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak macunu 15 ila 20 dakika bekletin. Gerekirse, macunu doğal olduğundan ve cama zarar vermeyeceği için daha uzun süre bırakabilirsiniz. Kiri, pisliği ve yağı emdiğinden karışımın koyulaşacağına dikkat edin.

Hazır olduğunuzda, macunu ılık, ıslak bir bezle çıkarın. Bu temizleme çözeltisi tamamen doğal, uygun maliyetli ve kullanımı kolaydır. Fırın kapağı biraz sisli kalırsa veya çizik kalırsa, çok amaçlı temizleyici püskürtün ve silin.

Alternatif olarak, biraz sirkeyi (beyaz sirke daha ideal olarak) bir sprey şişesinde biraz suyla karıştırabilirsiniz. Karışımı kapağa püskürtün. Karbonat ve sirke reaksiyona girecek ve köpürecektir. Sonra her şeyi ıslak bir bezle temizleyin.

Karbonat bile işe yaramazsa, her zaman ticari bir fırın cam kapağı temizleyici kullanabilirsiniz. Fırının tamamını ve derinlemesine temizlemek için kullanılabilir ürünler piyasada mevcuttur. Daha az toksik bir ürün tercih ederseniz, ağır yağ giderici sprey iyi bir seçimdir. Ayrıca taze limon kokulu seçerseniz hoş gelecektir.

Kendi Kendini Temizleme Modunu Kullanarak Fırını Temizleme

Kendi kendini temizleme programı, kırıntıları, yağları ve kirleri sadece cam kapıdan değil tüm fırından da çıkarmak için mükemmeldir.

Bir fırını temizlemenin ilk adımı fırının boş olduğundan emin olmaktır. Ardından evinizdeki pencereleri açın. Kendi kendini temizleme programı, sahip olduğunuz modele bağlı olarak fırını yaklaşık 900 dereceye kadar ısıtabilir. Potansiyel olarak duman yayabilir, bu nedenle uygun havalandırma önemlidir.

Kendi kendini temizleme programı, cam kapak dahil olmak üzere fırının içini temizleyecektir. İşlemin tamamlanması iki ila dört saat sürebilir. Çevrim tamamlandığında, fırının soğumasını bekleyin. Tüm kalıntılar nemli bir bezle silinebilecek kül haline getirilecektir. Gerekirse cam temizleyici ile takip edin.