Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Mutfak dolaplarınızın dışına yakından bakarsanız, muhtemelen parmak izleri, kir lekeleri ve ince bir yağ sıçraması fark edeceksiniz. Zamanla, izler ve toz birikir, bu nedenle bir zamanlar beyaz olan dolaplarınızın biraz pis görünmeye başladığını fark etmeyebilirsiniz. Ancak, mutfak dolaplarınızı temizlemek, aşağıdaki adımları izleyerek, onları orijinal renklerine ve parlaklığına geri getirebilir ve tüm mutfağınızın yenilenmesini sağlar.

Daha derin bir kabin temizliği ister misiniz? Toz, örümcek ağları ve kırıntıların büyük olasılıkla saklandığı dolapların iç kısımlarıyla da ilgilenin. Bu sadece mutfağınızı temiz tutmakla ve zararlılardan arındırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda eksiksiz bir dolap temizliği de her malzemeyi bulmanızı kolaylaştırır. Mutfak dolaplarınızın parlamasını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Mutfak Dolabı Dış Yüzeyleri Nasıl Temizlenir

Haftada bir veya iki kez, dolaplarınızı temizlemek ve yağdan arındırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Gerekli Malzemeler

 • Temiz bez
 • Yağ çıkarıcı bulaşık deterjanı
 • Çok amaçlı temizleme spreyi
 • Beyaz sirke
 • Cam temizleyici (isteğe bağlı)
 • Portakal yağlı temizleyici (isteğe bağlı)

Takip Edilmesi gereken adımlar

 1. Bir kova ılık suya bir parça bulaşık deterjanı ekleyin. Bir bezi batırın, sıkın ve dolabın yüzeyini yukarıdan başlayarak ve görünür yağ lekeleri olan bölgelere konsantre ederek silin. Alternatif olarak, çok amaçlı bir temizleme spreyi kullanabilirsiniz, sadece etiket üzerindeki önerilen yüzeyleri kontrol edin ve önce göze çarpmayan bir noktada test edin. Temizleyiciyi doğrudan dolaplara değil, bir bez üzerine püskürtün.
 2. Cam cepheli dolaplarınız varsa, çizgileri ve kalıntıları önlemek için özel bir cam temizleyici kullanın.
 3. Gerçekten zor yağ lekeleri için, narenciye yağı (bilinen bir yağ giderici) ile çok amaçlı bir temizleyici alın. Temizleyicinin perdahı etkilemediğinden emin olmak için önce küçük bir noktada test edin. Ardından temizleyiciyi ılık suyla nemlendirilmiş bir bezle silmeden önce birkaç dakika yağ noktasında bekletin.
 4. Temizlikten sonra, kalıntıları temizlemek için dolapları nemli bir bezle silin.
 5. Kuru bir bezle işi bitirin. Kabin yüzeyinde su bırakmamaya dikkat edin.
 6. Dolap çekmece kulpu ve düğmelerini temizlemek için, bir ölçek sirke çözeltisini bir ölçek suya karıştırın. Temiz bir bez batırın ve her düğmeyi veya çekmece kulpunu silmek için kullanın, sonra iyice kurulayın.

Mutfak Dolabı İç Temizliği

Birkaç ayda bir dolaplarınıza derinlemesine temizlik yapın.

 • Aralık temizleme aparatı olan elektrikli süpürge
 • Temiz bez
 • Hafif bulaşık deterjanı

Takip Edilmesi gereken adımlar

 1. Dolaplardaki her şeyi boşaltın (son kullanma tarihlerini kontrol etmek için tam zamanı!). Aralık temizleme aparatını kullanarak, üst dolaptan başlayıp aşağı inerek kırıntıları ve tozu vakumlayın.
 2. Küçük bir kovada ılık suyu bir bulaşık deterjanı ile birleştirin. Temiz bir bez batırın, sıkın ve dolapların içini silin.
 3. Eşyaları dolaba koymadan önce temiz bir bezle kurulayın.