OCR programı indir Türkçe ücretsiz

Bir görüntüden metin çıkarmak istiyorsanız, OCR aracı kullanmanız gereken şeydir. Optik Karakter Tanıma (OCR) araçları, görüntülerden metin tarayabilir ve ayıklayabilir ve gerekli değişiklikleri yapmanızı sağlar.

Bu yazıda, farklı platformlar için mevcut en iyi ücretsiz OCR araçlarını listeleyeceğim. Test amacıyla, birkaç metin paragrafının biçimlendirmesini denedim. İyi sonuçlar verenleri altta sıraladım.

OCR’ın Sınırlaması

OCR araçlarına girmeden önce, OCR’nin sizin için neler yapabileceğini ve sınırlamalarının ne olduğunu anlamak önemlidir.

Görüntüdeki metin bulanıksa veya odakta değilse, OCR taraması düzgün çalışmaz ve sonuçlar hiç hoş olmaz. Böyle bir durumda, ayıklanan metin çoğunlukla rastgele karakterlerden oluşur.

Ayrıca, hem makine tarafından üretilen hem de el yazısı metnin OCR teknolojisi kullanılarak çıkarılabileceğinden bahsetmeliyim. El yazısı metnin doğruluğu, makine tarafından üretilen metin kadar yüksek olmayabilir.

Ayrıca, bu araçlar tarafından kullanılan çok sayıda OCR yöntemi vardır ve bu nedenle çıkarılan metnin doğruluğu da kullanılan yönteme bağlıdır.

OCR Windows Araçları

FreeOCR

FreeOCR, kesinlikle hoş sonuçlar sunan en kolay ücretsiz OCR aracıdır. PDF’leri açabilir, görüntüyü yönetebilir, taramak istediğiniz görüntüdeki konumu seçebilir ve hatta bir tarayıcı kullanarak belgeleri doğrudan tarayabilir. İlginç bir şekilde, çok sayfalı belgeleri aynı anda tarayabilir ve ayrıca birden çok dilde metin tarayabilirsiniz.

FreeOCR indir

OCR to Word

Adından da anlaşılacağı gibi, OCR to Word, görüntülerden metin ayıklamanıza ve ardından metni bir kelime dosyasına aktarmanıza olanak tanır. Kullandığım test görüntüsünden metin çıkarmak iyi bir iş yapmasa da, metni okumak için biraz kolay kullandığımda, yukarıda belirtilen FreeOCR aracından daha iyi bir iş yaptı.

OCR to Word’u indirin

Microsoft OneNote

Microsoft Office paketiniz varsa, Microsoft OneNote zaten yüklüdür. Aksi takdirde, ücretsiz olarak ayrı olarak da indirebilirsiniz. OneNote ayrıca metin çıkarmak için notlarınızdaki görüntüleri taramanıza da olanak tanır. Görüntüyü sağ tıklayın ve “Resimden Metin Kopyala” yı seçin. Metin panoya kopyalanır ve istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Microsoft OneNote’u indirin

Çevrimiçi OCR araçları

Free Online OCR

Ücretsiz Çevrimiçi OCR aracı, 46 dile kadar metin ayıklamanıza olanak tanır ve sonuçları bir kelime dosyası veya düz metin olarak alabilirsiniz. Sonuçlar da çok kötü değildi ve mükemmellik için düzenlenebilir. Tüm dillere ve OCR toplu görüntülerine erişmek istiyorsanız kaydolmanız gerekir.

Free OCR

Ücretsiz OCR, sahip olduğunuz görüntü 6 MB maksimum dosya boyutu sınırının altındaysa iyi bir araçtır. 29 dile kadar destekler ve OCR tarama sonuçları da oldukça iyiydi.

Google Drive OCR taraması

Google Drive’da resimlerden metin ayıklamak için yerleşik bir OCR sistemi de vardır. Metin resmi Google Drive’da ise, resmi sağ tıklayın ve Birlikte Aç menüsünden Google Dokümanlar’ı seçin.

Resim Google Dokümanlar’da yeni bir doküman olarak açılacak ve çıkarılan metin dokümanın altında olacaktır. Deneyimlerime göre, Google Drive OCR taraması birçok yazım hatası yaptı, ancak diğer OCR araçlarının aksine daha az rastgele karakter vardı. Bu konudaki yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

OCR Chrome uzantıları

Copyfish

Copyfish, tarayıcınızın içindeki OCR teknolojisini taramak ve kullanmak için herhangi bir alanı seçmenize izin verir. İlginçtir, Copyfish tam olarak anlamadığı tüm kelimeleri atlar ve sadece mükemmel bir şekilde ayıkladığı veya en azından çok yakınlaştığı kelimeyi gösterir. Taranan sözcüğü turuncu renkte gösterir.

Project Naptha

Web sitelerindeki tüm resimleri otomatik olarak düzenlenebilir hale getiren çok güzel bir uzantıdır ve metinlerini kopyalamak için bunları seçebilirsiniz. Resimdeki küçük metinlerde iyi çalışacak uzantı bulamadım, ancak birkaç biçimlendirme sorunu olan büyük boyutlu metinlerde mükemmel çalıştı.

OCR Linux Araçları

Tesseract OCR

Bu, başlangıçta bahsettiğim FreeOCR dahil olmak üzere birçok OCR aracı tarafından kullanılan açık kaynaklı bir OCR teknolojisidir. Şu anda, Google tarafından yönetiliyor ve güvenilir metin çıkarma özelliği sunuyor.

Cuneiform

Cuneiform ayrıca Linux kullanıcıları için çalışan güvenilir bir açık kaynaklı OCR aracıdır. Ve el yazısı metinler için diğer OCR araçlarına kıyasla daha iyi çalıştığı bilinmektedir.

OCR Mobil Araçlar

Text Fairy

Text Fairy, Android için tamamen ücretsiz olan ve hiçbir reklam göstermeyen en popüler OCR uygulamalarından biridir. Hem metin hem de görüntü bakış açısını düzenlemek için güvenilir bir düzenleyiciye sahiptir ve 50 dile kadar metin çıkarabilirsiniz.

Android için indirin

Google Keep

Google’ın popüler not alma uygulaması, yerleşik bir OCR aracına da sahiptir. Görüntüyü nota içe aktarın ve üç noktalı menüye dokunun. Menüden Resim metni al’ı seçtiğinizde Google Keep taramaya başlayacaktır. Taramadan sonra metin notun üzerinde gösterilir.

Google Keep ile sonuçlar test imgelerim için gerçekten şaşırtıcıydı ve metni %90’ın üzerinde doğrulukla çıkardı.

Android veya iOS için indirin.

English OCR

İOS kullanıcıları için tamamen ücretsiz olan ve metin çıkarırken güvenilir doğruluk sunan çok iyi bir OCR aracı. Reklam içermesine rağmen, pro sürümünü reklamsız satın alabilirsiniz.

iOS için indirin