Kahve lekesi nasıl çıkar?

Bir dahaki sefere beyaz bluzunuza yanlışlıkla kahve döktüğünüzde panik yapmayın. İşte denemek için iki kusursuz kahve lekesi çıkarma yöntemi. Muhtemelen buzdolabınızda veya kilerinizde bulunan sodayı kullanarak kolay bir temizlik hilesiyle başlayın. Ve bu işe yaramazsa, aşağıda ayrıntıları verilen kaynar su hilesi ile lekeyle mücadele gücünü artırın. Leke tamamen çıkarıldıktan sonra, bakım etiketine göre bluzu (veya eşarp veya elbiseyi) normal şekilde yıkayın. Kıyafetleriniz yeni gibi görünecek ve kıyafetlerinizi mahvetme korkusu olmadan sabah kahvenizi karıştırmaya devam edebilirsiniz.

Kahve Lekesinin Sökülmesi

Gerekli Malzemeler

  • Soda
  • Sprey şişesi
  • Temiz beyaz kumaş
  • Kırılmaz kase
  • Çaydanlık

İzlenmesi Gereken Adımlar

  1. Sodayı deneyin: Bir sprey şişesini soda ile doldurun. Lekeyi soda ile ovalayın. Sonra lekenin dışından başlayıp içeri girerek bezle silin, böylece lekeyi yaymazsınız.
  2. Kahve lekesinin tamamen çıkarılıp çıkarılmadığını kontrol etmek için lekeyi temiz suyla durulayın. Değilse, Adım #1’i tekrarlayın veya aşağıdaki yönteme geçin. Leke gitmişse, giysiyi yıkayın.
  3. Kaynar su yöntemini deneyin: Lekeyi, kaynar suya dayanabilecek kırılmaz bir kap veya tencere üzerinde ortalayın.
  4. Bir su ısıtıcısını su ile kaynatın, ardından lekenin dış kenarından başlayıp içeri girerek suyu yavaşça yukarıdaki ayaktan lekenin üzerine dökün.
  5. Kumaşı çok dikkatli bir şekilde çıkarın (sıcak olacaktır!) Ve yavaşça sıkın. Lekeyi temiz suyla durulayın ve tamamen çıkarılırsa, giysiyi yıkayın.

İpucu: Giysiyi çamaşır kurutma makinesine koymadan önce lekenin tamamen çıkarıldığından emin olun, aksi takdirde ısı lekenin liflere girmesine neden olabilir.