Kıyafetten yağ lekesi nasıl çıkar?

Bunu bir hayal edin: Arkadaşlarınızın akşam yemeğine gelmesi için hazırlanıyorsunuz ve yeni beyaz gömleğinizi giyiyorsunuz. Yemek hazır ve misafirleriniz gelmek üzere. Tek yapmanız gereken salatayı eklemek. Ancak bir marul parçası tabağın dışına uçarak elbisenizin üzerine yağ sıçratır.

Endişelenmeyin, umutsuz değilsiniz! Aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan adımlarda, yağ lekelerini kıyafetlerden hızlı bir şekilde çıkarmak için kolay bir temizlik hilesi göstereceğiz (böylece en kısa sürede partinize geri dönebilirsiniz). Ve bu işe yaramazsa, yağ lekelerini çıkarmak için daha karmaşık bir yöntemle leke mücadele gücünü artıracağız. İster gömlek, masa örtüsü veya peçeteden yağ lekelerini çıkarıyor olun, bu temizleme yöntemleri inatçı yağ lekelerini bile iyi bir şekilde çıkarır.

Gerekli Malzemeler

  • Bulaşık deterjanı (yağ kaldıran türe bakın)
  • Hidrojen peroksit
  • Karbonat
  • Diş fırçası

Takip Edilmesi Gereken Adımlar

  1. Leke çıkarıcı ile başlayın: Biraz bulaşık deterjanı alın ve lekeye küçük bir damla uygulayın. Sabunu yavaşça lekeye sürün, sonra biraz su ekleyin ve tekrar ovalayın. Lekeyi durulayın ve işlemi bir damla daha bulaşık deterjanı ile tekrarlayın.
  2. Leke gitmişse, giysiyi yıkayın ve kurutucuya yerleştirmeden önce lekenin tamamen çıkarıldığından emin olun (dikkatli olun, kurutucunun sıcaklığı lekeleri kumaşa yerleştirebilir).
  3. İnatçı yağ lekeleri için: Leke hala oradaysa, lekeye bir damla daha bulaşık deterjanı ekleyerek başlayın ve yavaşça ovun.
  4. Lekeye az miktarda hidrojen peroksit püskürtün. Sonra bol miktarda karbonat ile örtün.
  5. Bir diş fırçası kullanarak lekeli bölgeyi nazikçe ovalayın, sonra durulayın. Leke kaybolmuşsa, sıcak suda yıkayın (önce temizleme etiketini kontrol edin). Ürünü kurutucuya koymadan önce lekenin tamamen çıkarıldığından emin olun.