Çamaşır makinesini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kirli çamaşırları koyuyorsunuz, biraz deterjan koyuyorsunuz, makineyi açıyorsunuz ve çamaşırları temizliyorsunuz. Çamaşır makinesi kullanmak oldukça basit, değil mi? On yıllardır çamaşır yıkıyor olsanız bile, bu süreçte yaptığınız bazı küçük hatalar olabilir. Makinenin kapısını kapalı tutmak gibi düşünemeyeceğiniz küçük şeyler, nemi yakalar ve bakterileri üretebilir. Sonuç olarak ortaya küf kokusu çıkar.

Makinenizin daha uzun süre dayanmasına ve çamaşırlarınızı olabildiğince temiz hale getirmesine yardımcı olmak için, bu beş yaygın çamaşır makinesi kullanım hatasını yapmaktan kaçının.

Hata #1: Çamaşır makinesinin kapağını her zaman kapalı tutmak

Çamaşır yıkadıktan sonra, nemin buharlaşması için makinenin kapısını açın. Kapı kapalıyken, nemli ortam küf ve bakteriler için ideal bir üreme alanı oluşturacaktır. Ve sonuç, önden yüklemeli makinelerde yaygın bir sorun olan küf kokusudur. Her çamaşır yıkayışta kapıyı açık bırakmak, küf kokulu çarşafların önüne geçer.

Tek uyarı: Makinenizin içinde sürünmeyi seven küçük çocuklarınız veya meraklı bir kediniz varsa, güvenlik nedeniyle kapıyı kapalı bırakmak en iyisi olabilir. Hoş olmayan kokulara yardımcı olmak için bunun yerine Hata #2’ye odaklanın.

camasir-makinesini-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz-2

Hata #2: Çamaşır Makinesinin Temizlenmemesi

Göründüğü kadar şaşırtıcı olsa da, bir şeyleri temizlemeye yönelik kullanılan makinelerin (bulaşık makineleri dahil) bile temizlenmesi gerekir. Makinedeki kalıntıları temizlemek için, makineyi deterjan yerine iki bardak beyaz sirke ile sıcak bir döngüde çalıştırın. Veya bu çözünen tabletlerden birini ayda bir kez boş bir döngüye ekleyin.

Hata #3: Makineye Aşırı Yükleme

Birçok çamaşırhanenin çamaşır makinelerine ne kadar giysi koymaya çalışabileceğiniz konusunda katı kurallara sahip olmasının bir nedeni vardır. Yıkayıcıya aşırı yük binmesi, makineye zamanla motoru yıpratabilen fazladan yük getirir. Ayrıca, giysilerin köpüklü suda serbestçe hareket etmesi için daha az yer varsa, o kadar temiz olmaz. Makineyi fazla sıkıştırarak, olabildiğince verimli olduğunuzu hissedebilirsiniz, ancak sonuç tam tersidir.

camasir-makinesini-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz-3

Hata #4: Doğru Deterjan Türünü Kullanmama

Fark etmemiş olabilirsiniz, ancak çoğu zaman, bir çamaşır makinesi için kullanım kılavuzu belirli bir deterjan türünü önerecektir. Kılavuzu çöpe attıysanız genellikle şirketin web sitesinde çevrimiçi bulabilirsiniz. Özellikle yüksek verimli bir çamaşır makineniz varsa, yalnızca HE (Yüksek verimli) simgesine sahip deterjanları satın almak istersiniz. Böyle yapmazsanız köpük tamamen durulamaz, bu da giysilerinizde kalıntı bırakabilir ve makinenizde birikebilir.

Aynı nedenden ötürü, yalnızca makine ve yıkadığınız yük için önerilen miktarda deterjan kullanmalısınız. Ek deterjanın kıyafetlerinizi ekstra temizleyeceğini varsaymak kolaydır, ancak aslında giysilerinizi kalıntı ile kaplayabilir.

Hata #5: Evde değilseniz Makineyi Çalıştırmayın

Belki de çamaşır makinenizle yapabileceğiniz en kötü hata, kapıdan çıkmak üzereyken makine açma alışkanlığı edinmektir. Eğer denetlemek için yanında değilseniz, makinenin taşması ve potansiyel olarak su hasarına yol açma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir parçanın arızalanması veya tamburda çok fazla sürtünme oluşması durumunda, yangın başlayabilir. Güvenlik için çamaşır makinesini sadece evdeyken çalıştırmak en iyisidir, böylece bu olası olayları felakete dönüşmeden önleyebilirsiniz.