Buzdolabı iç sıcaklığı kaç derece olmalı?

Yiyecekleri doğru soğutulmuş, doğru buzdolabı sıcaklığında tutmak, daha uzun süre dayanmalarına ve daha taze kalmalarına yardımcı olur. İdeal buzdolabı sıcaklığına bağlı kalmak, potansiyel gıda kaynaklı hastalıklardan da kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Buzdolabı, yiyeceklerin korunması için modern bir mucizedir. Doğru buzdolabı sıcaklığında cihaz, bakterilerin büyümesini yavaşlatarak yiyecekleri günlerce hatta haftalarca soğuk ve güvenli bir şekilde saklayabilir.

Gıda sıcaklığı belli bir noktanın (yaklaşık 4,4°C) üzerine çıkmaya başladığında, bakteriler katlanarak çoğalmaya başlar. Bu bakterilerin hepsi kötü değildir, ama hepsi de iyi değil. Hem gıdalarınızın kalitesi hem de gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için, buzdolabınızı önerilen buzdolabı sıcaklığına kadar soğutun ve buzdolabı bakım yönergelerini izleyin.

Buzdolabı hangi sıcaklıkta olmalıdır?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), önerilen buzdolabı sıcaklığının 4,4°C’nin altında olduğunu söylüyor; ideal dondurucu sıcaklığı -17,7°C’nin altındadır.

Bununla birlikte, ideal buzdolabı sıcaklığı aslında daha düşüktür: 1,7 ila 3,3°C arasında kalmayı hedefleyin. Bu sıcaklık aralığı, yemeğiniz donacak kadar soğuk olmadan donmaya ulaşabileceğiniz kadar yakındır. Buzdolabı sıcaklığının 4,4°C eşiğine ulaşması, bakterilerin hızla çoğalmaya başlamasına neden olur.

1,7 ila 3,3°C bölgesinin üzerindeki sıcaklıklar çok yüksek olabilir. Yemeğiniz hızlı bir şekilde bozulabilir ve kendinizi Salmonella ve E. coli gibi bakteriler nedeniyle karın ağrısı problemleri ile başbaşa bulabilirsiniz.

Buzdolabının sıcaklığını nasıl ölçersiniz?

Çevrimiçi veya herhangi bir mağazadan ucuz bir harici cihaz termometresi satın alabilirsiniz. Termometreyi buzdolabınıza koyun ve 20 dakika bekletin. Ardından kontrol edin. İdeal buzdolabı sıcaklığına, hatta önerilen sıcaklığa yakın mısınız? Değilse, buzdolabınızın sıcaklık kontrol paneline dönün.

Ne yazık ki, tüm buzdolabı sıcaklık göstergeleri doğru değildir. Buzdolabınızı 3°C’ye ayarlamış olabilirsiniz, ancak aslında sıcaklıkları 0.5°C hatta 5°C civarında olabiliyor.

Dahası, bazı buzdolapları hiç sıcaklık göstermiyor. Buzdolabı ve dondurucu sıcaklıklarını 1 ila 5 arasında ayarlamanıza izin verir, 5 en sıcak seçenektir. Bir termometre olmadan, bu sınırların gerçek derecelerde ne anlama geldiğini bilemezsiniz.

Termometrenize sahip olduğunuzda, sıcaklıkları 1,7 ila 3,3°C arasında güvenli bir bölgede tutmak için buzdolabı sıcaklığını uygun şekilde ayarlayabilirsiniz. Aynı şeyi dondurucunuzda da yapabilirsiniz, bu da sıcaklığı mümkün olduğunca -17,7°Cye yakın tutmayı amaçlamaktadır.

Buzdolabınızı serin tutmak için ipuçları

Ayarlanmış sıcaklıklara rağmen buzdolabı sıcaklığınızın 4,44°C üzerinde olduğunu fark ederseniz, buzdolabınızın ideal sıcaklığı korumasına yardımcı olmak için birkaç adım atabilirsiniz.

Buzdolabına koymadan önce yiyecekleri soğumaya bırakın. Artık çorba veya kızarmış tavukun sıcak kaseleri, buzdolabınızdaki küçük alanı hızlı bir şekilde ısıtabilir ve yiyecekleri hızlı bakteri üremesini tehlikeye sokabilir. Buzdolabınızdaki her şeyi korumak için, buzdolabına kapatmadan önce yiyeceklerin bir süre soğumasını bekleyin.

Kapı contalarını kontrol edin. Bir buzdolabı kapısının kenarındaki contalar sıcağı dışarıda, soğuğu içeride tutar. Bu contalardan birinde sızıntı varsa, soğuk havanız kaçıyor olabilir. Bu, buzdolabının soğutulmasını daha zor hale getirebilir (ve daha fazla elektrik tüketerek aylık elektrik faturanızı artırabilir).

Çok fazla kapıyı açmayı bırakın. Buzdolabı kapısını her açtığınızda, soğuk havanın dışarıya çıkmasına, ılık havanın içeriye girmesine izin verirsiniz. Acıktığınızda buzdolabınızı açma arzusuna direnerek isteklerinizi bastıracak bir yiyecek arayın. Bunun yerine, ne için geldiğinizi önceden kararlaştırın ve aldıktan sonra kapıyı çabucak kapatın.

Buzdolabını dolu tutun. Dolu bir buzdolabı mutlu bir buzdolabı. Aynı şey dondurucunuz için de geçerlidir. Raflar ve çekmeceler çoğunlukla doluysa, buzdolabı daha uzun süre soğuk kalabilir ve yiyeceklerin en iyi şekilde soğutulmasını sağlayabilir. Sadece alanı aşırı doldurmadığınızdan ve hava akışını azaltmadığınızdan emin olun. Bu, soğutulmuş havanın hareket etmesini zorlaştırabilir ve sıcak hava cepleri riskini artırabilir.