Alkali su nedir, nasıl yapılır?

Sağlıklı olmak için yeterli su içmenin şart olduğunu biliyoruz. Peki, sağlık dünyasında trend olan alkali su nedir? Ünlülerden (merhaba, Beyoncé) fitness eğitmenlerine kadar herkes alkali su hakkında övgü dolu sözler kullanıyor, pratikte ona bir yaşam iksiri diyor: sivilceleri temizler, beyindeki sisleri dağıtır, akşamdan kalanlara yardımcı olur. Her neyse, konuyla ilgili netlik kazanmayı umuyorsanız, yalnız değilsiniz.

Alkali su tam olarak nedir?

Sudaki alkalin oranı pH seviyesini ifade eder. pH seviyesi suyun 1’den 14’e kadar bir ölçekte ne kadar asidik olduğunu, 1’in asidik olduğunu ve 14’ün oldukça bazik olduğunu (alkalin olarak) ölçer. Çoğu içme suyunun pH’ı 7 iken, alkali suların çoğunun pH’ı 8.5 veya daha yüksektir.

Peki neden alkali su içmeliyiz? Alkali suyun birçok savunucusu, vücudunuzdaki asidi nötralize edebileceğine inanıyor, bu da hidrasyon, bağışıklık ve iltihaplanma ve bununla ilgili kronik sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bazılarının hala asitli içecekler olan kola gibi şeyleri içtiğini düşününca, bunun tam tersi gibi gelebilir.

Alkali su işe yarıyor mu?

Bu soru, tartışmalı bir konudur, çünkü bu konuda kesin bir evet ya da hayır cevabı vermek için yeterli araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, alkali su içmenin belirli sağlık koşulları için yararlı olabileceğini gösteren birkaç çalışma vardır. Örneğin, 2012 yılında yapılan bir araştırma nötr üzerinde pH (8.8) olan içme suyunun asit akışına neden olan ana enzim olan pepsin ile mücadele edebileceğini buldu. Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışma, egzersiz sonrası alkali su içmenin 100 katılımcıda damarlardan kan akışına daha verimli yardımcı olduğunu buldu. Bununla birlikte, yüksek pH’lı suyun sağlık yararları hakkında doğru bir çağrı yapmak için bu küçük çalışmaların ötesinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

alkali-su-nasil-yapilir

Alkali su içmeli miyiz?

Araştırmacılar hala alkali su içmenin normal su içmekten daha iyi olup olmadığı dışında, düzenli normal içme suyu içmenin her zaman iyi bir fikir olduğu görüşünde. İçme suyu, daha enerjik hissetmemize yardımcı olur, sindirimi iyileştirir, atletik performansı artırır ve cildimizin mutlu ve sağlıklı görünmesini sağlar. Güneydoğu Colorado Hastanesi’nden Ralph Holsworth, “İçme suyu da elbette sizin için faydalıdır, yüksek kalorili içeceklerin alımını azaltır” diye ekliyor. Ayrıca içme suyunun “vücudun iltihapla mücadele yeteneğine yardımcı olduğunu” belirtiyor.

Alkali su nasıl yapılır?

Alkali su yapmak için 1 adet limonu dilimleyerek suyun içerisine atın ve 8 saat kadar bekletin. Beklettikten sonra içerisine 2 litre suya 1 çay kaşığı olacak şekilde deniz tuzu ekleyin ve karıştırın. Bu şekilde suyunuzun pH değeri yükselecek ve alkali hale gelecektir.