iPhone ile araba kapısı açma

Apple, iOS 14’te aracınızın kilidini açmak ve çalıştırmak için NFC teknolojisini kullanan bir özellik olan CarKey’i piyasaya sürecek. Özellik ayrıca iOS 13’e gelecek. CarKey desteği alan ilk araç, Temmuz’da BMW 5 Serisi olacak.

CarKey bir aracı bir iPhone veya Apple Watch ile eşleştirir ve kullanıcıların anahtarlarını dijital olarak aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmalarını sağlar. Tüm sistem Apple Wallet ile çalışır. Aracın kilidini açmak için telefonunuzu kapı koluna veya NFC okuyucunun dışına hafifçe vurun, ardından telefonunuzu Qi kablosuz şarj cihazına yerleştirin, ateşleme düğmesine basın ve işlem tamam.

iOS 14 araba anahtarı özelliği

CarKey aylardır söylenti aşamasında. Şubat ayında, iOS 13.4’ün beta sürümünde bir CarKey API’sı ortaya çıktı.

Telefonunuzu bir araba anahtarı olarak kullanma özelliği yeni değil, ana akımdan çok uzak. 2018’de, Araba Bağlantı Konsorsiyumu’ndaki bir grup büyük akıllı telefon ve otomotiv markası, NFC kilidi açma teknolojisine standart bir yaklaşım sunarak CarKey gibi bir özellik için zemin hazırladı. Apple, Audi, BMW, General Motors, Hyundai, LG, Panasonic, Samsung ve Volkswagen buna dahil oldu.

CarKey’i destekleyecek ek araçlar ile ilgili henüz bir bilgi yok, ancak emin olun, bu sadece dijital anahtar teknolojisinin başlangıcı. Apple ayrıca, kullanıcıların iPhone’larını cebinden veya çantasından çıkarmadan araçlarının kilidini açmasına izin veren Ultra Geniş Bant sistemini kullanacak olan yeni nesil CarKey’i taklit etti. Bu özellik gelecek yıl yayınlanacak.