Bavul nasıl temizlenir ve dezenfekte edilir?

Bir süredir seyahat etmemiş olsanız bile, bagajınızın tamamen temiz olmasını nasıl sağlayacağınızı bilmek zor olabilir. Bu günlerde, seyahat konusunda güvenlik ve hijyen öncelikler. Ancak son koronavirüs salgını ortaya çıkana kadar, kaçımız bavullarımızın temiz ve mikropsuz tuttuğumuzdan emin olduk? Çantalarınızın yol boyunca dokunabileceği tüm yüzeyleri düşünün: onu idare edebilecek havaalanı ve havayolu personeli, kaçınılmaz yiyecek ve içecek dökülmeleri ve havaalanı mikroplarına maruz kalma (üzgünüm, ancak bazen bavulunuzu tuvalete getirmeniz gerekir!).

Bagajınıza nasıl iyi bakacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için, aşağıdaki kılavuzu hazırladık. İşte hem yumuşak hem de sert yüzeyli bagajlar için en iyi temizlik ipuçları, böylece hem seyahat ederken hem de eve döndüğünüzde gönül rahatlığı yaşayabilirsiniz.

İçini ve dışını dezenfekte edin

Bagajınız sert veya yumuşak olabilir, ancak dezenfektanınız aynıdır: hidrojen peroksit veya temizleme alkolü. Her iki valizi de silmenizi öneririz.

Bir sprey şişesini hidrojen peroksit ile doldurun ve sert yüzlü valizlere bolca püskürtün. Bagajınızın kumaş yüzeyi varsa sadece hafif bir buğu kullanın.

Bir sprey şişesinin yaklaşık yüzde 60’ını alkol ile doldurun ve daha sonra su ekleyin. Bu çözüm, bagajınızı herhangi bir virüs veya zararlı bakteriden de kurtaracaktır.

bavul-nasil-temizlenir

Dökülmeleri, lekeleri ve sürtünme izlerini kaldırın

Şimdi bu sinir bozucu lekeler hakkında konuşalım. Kumaş bavullar biraz daha fazla pislik tutabilir. Yumuşak kumaş yüzeylerindeki lekelere hidrojen peroksit püskürtülebilir veya kurulabilir. Lekeyi kaldırıp kaldırmadığını görmek için bir gece bekletin.

Bununla birlikte, gres bazlı lekeleri çıkarmak için, sürtünme alkolü veya seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanılabilir. Ayrıca, seyreltilmiş bulaşık deterjanı ve su karışımına birkaç çay kaşığı alkol eklenebilir. Sabun kiri kaldıracak ve alkol gresi kesecektir.

Yenileyin ve kokusunu giderin

Bagajınız bir koku veriyorsa veya zamanla bayat bir koku bıraktıysa, denemek için bazı hızlı düzeltmeler var. Koku için, bagajın içine karbonat serpin ve kokuları emmesi için birkaç gün bekletin.

Ayrıca cadı fındığı ve en sevdiğiniz esans yağının birkaç damlasını karıştırarak keten spreyi de yapabilirsiniz. Bavulun içine püskürtün ve tekrar kullanmaya başladığınızda harika kokacak.

Ev biti veya yatak böcekleri taşımayı önlemek

bavul-bocegi

Gidilecek yere ev biti veya yatak böcekleri taşımaktan korkan insanlar için bazı tavsiyeler var.

Kontaminasyonu önlemek için bagaj parçasını 48 saat boyunca bir çöp torbasında saklayın ve ardından ılık, sabunlu suyla yıkayın. Sonra hidrojen peroksit veya alkol püskürtün.