Kabuğu soyulan patatesin besin değeri düşer mi?

Elinize patates soyma makinesi aldığınızda, kendinizi dürüst bir şekilde bir suçluluk duygusu içinde hissederseniz, ancak size iyi haberlerimiz var.

Tüm besinlerin patates kabuğunda bulunması çok yaygın bir yanlış anlamadır. Gerçekte besin maddelerinin yarısından fazlası patatesin içinde bulunur.

Kabuklu veya soyulmuş patatesin besin değerleri

Kabuk soyulduğunda önemli ölçüde etkilenen tek besin liftir ve sadece 1 gramdır. Orta boyutta bir patates, kabukta 2 gram lif ve kabuksuz haliyle 1 gram lif içerir. Potasyum ve C vitamini de etkileniyor, ancak önemsiz. Kabuğu olan orta boy bir patates 620 miligram potasyum ve 27 miligram C vitamini içerir ve kabuğu çıkarmakla yaklaşık 150 miligram potasyum ve 4.5 miligram C vitamini azaltır.

Patates fiyat/performans değerlendirmesi

Patatesin faydaları elbette çeşitlilik açısından marjinal olarak farklılık gösterir. Ancak bu, beslenmekten çok daha fazla krediyi hak eden bir sebzedir. Çoğu insanın düşünmediği şey, patateslerin yüksek kaliteli bir karbonhidrat ve besin yoğun bir sebzedir. Bununla birlikte, Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, patatesler çoğu sebzeye kıyasla ödenen lira başına daha fazla besin sağlar. Patates potasyum, fiber, protein, C ve E vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum dahil olmak üzere sekiz temel besinde ödenen lira ücreti başına en yüksek değere sahiptir (tatlı patates ve havuç ile birlikte). Yani en ucuza en iyi şekilde beslerler. Patatesler, birçok sebzeye göre daha uygun bir genel besin-fiyat oranı ile size daha fazla paranın karşılığını veriyor. Fiyat/performans olarak harikalar.

Patates pişirme yöntemleri

Sonuç olarak? Kabuklu daha iyidir, kabuk kapalı ise daha iyidir. Önerebileceğimiz en önemli patates beslenme tavsiyesi, onları nasıl pişirdiğinize dikkat etmektir. Pişirme, kavurma veya kaynatmayı öneririz. Izgarada patatesleri denemediyseniz veya mikrodalgada buharda pişirmediyseniz, bir deneyin. Patates kızartması veya cips gibi gevrek patatesleri seviyorsanız, hava fritözünde kızartmayı deneyin. Ayrıca, yeşil salataya pişmiş ve soğutulmuş patatesleri, kavrulmuş sebze sandviçine dilimlenmiş veya daha fazla sağlık faydası için sizin için daha iyi bir patates salatası ekleyebilirsiniz.