BMW yazılım ve harita güncelleme

BMW, işletim sisteminin en son sürümünü piyasaya sürdü. Boyut açısından önceki tüm sürümleri geride bırakıyor ve bazı ilginç yeni özellikler ve geliştirmeler getiriyor. BMW’nin işletim sistemi ile uyumlu 20’den fazla modelden birine sahipseniz, büyük yükseltmeyi yüklemek kolaydır, ancak aracın 0,8 ila 1,2 GB arasında veri indirmesi gerekeceğinden yaklaşık 20 dakika sürecektir.

BMW işletim sistemi nasıl güncellenir?

My BMW uygulamasından yükseltme paketini indirmeye başlamanızı isteyen bir bildirim almadıysanız, bunu önce uygulamaya erişerek zamandan kazanmak için yapmalısınız. Cihazınızda yeterli boş alan olduğundan emin olun çünkü yükseltme paketi doğrudan arabanıza değil cihaza indirilecektir.

bmw guncelleme 1

İndirme işlemi tamamlandığında, paketin aktarımını etkinleştirmek için araca gitmeniz ve cihazı hem Bluetooth hem de Wi-Fi aracılığıyla senkronize etmeniz gerekir.

bmw guncelleme 2

Henüz işlem tamamlanmadı. Aktarımı başlatmak için, motorun açık olmasını kontrol etmeniz gerekir. İDrive ekranında bir ilerleme raporu görüntülenecek ve işlem herhangi bir zamanda duraklatılıp devam ettirilebilir.

bmw guncelleme 3

Aktarım tamamlandığında, gerçek yükseltme başlayabilir. Arabanın park halinde olduğundan ve önümüzdeki 20 dakika kadar kullanmayacağınızdan emin olun. Yükseltmeyi merkezi ekran üzerinden Ayarlar menüsüne erişerek başlatın, Genel Ayarlar’ı ve son olarak Uzaktan Yazılım Yükseltme’yi seçin.

bmw guncelleme 4

BMW işletim sisteminde yenilikler

Muhtemelen yükseltmenin en önemli özelliği, otomobil üreticisinin Amazon’un Alexa ses asistanıyla derin entegrasyon dediği şeydir ve artık arabanızın içinde evde yaptığınız gibi kullanabilirsiniz. Bu, çalma listelerinize erişmenin, alışveriş listelerini düzenlemenin veya evinizin içindeki akıllı cihazları kontrol etmenin artık BMW’nizin rahatlığından mümkün olduğu anlamına gelir.

Üzücü olan kısım, bu özelliğin şimdilik yalnızca Almanya, Avusturya, İspanya, İngiltere ve İtalya’daki sahipler için geçerli olacağıdır. Diğer bir yeni özellik, araç sahiplerinin sürücü profillerini kiralık araçlar da dahil olmak üzere diğer BMW otomobillerine aktarmalarına olanak tanır.

My BMW uygulamasını kullanarak, klima kontrolü ve navigasyon ayarlarının yanı sıra koltuk konumu, dış aynalar hizalaması ve sürücü yardım tercihlerini başka bir BMW’ye zahmetsizce aktarabilirsiniz. Ek olarak, BMW M Laptimer uygulaması geliştirildi ve şimdi daha iyi bir iş işleme sensörü verisine sahiptir. Tur süreleri, mesafe ve parkurla ilgili tüm bilgiler, sürüş sırasında bile her zaman görüntülenebilir. Tüm veriler, oturum bittiğinde analiz edilebilecek kullanıcı dostu bir formatta derlenir.

Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı’nın bir parçası olan Aktif Navigasyon özelliği, bir sürücünün belirlenmiş bir rotayı izlemesi gerektiğinde şerit değiştirmeyi öneriyor artık Fransa, Portekiz ve İspanya’da mevcuttur. My BMW uygulamasını kullanarak, mevcut standart resimlere ek olarak artık kendi profil resminizi kişiselleştirebilirsiniz. Bir kiralamayı iade ediyorsanız veya BMW’nizi satıyorsanız, tüm kişisel veriler ve My BMW uygulama bağlantıları veya BMW kimliği, aracı fabrika ayarlarına sıfırladığınızda artık silinecektir. Son olarak BMW, bu uzaktan yazılım güncellemesinin aynı zamanda aracın Entegre Kullanıcı El Kitabını en son bilgilerle güncellediğini söylüyor.

BMW harita güncelleme

BMW, yeni harita özellikleri, kablosuz Android Auto ve Apple’ın iOS 14’te yakında çıkacak olan iPhone Dijital Anahtar özelliği de dahil olmak üzere geniş kapsamlı değişiklikler ile şimdiye kadarki en büyük bilgi-eğlence güncellemesini yakında yayınlanacak. BMW Operating System 7 yeni modellere önceden yüklenecek Temmuz 2020’den itibaren, yeni 5 Serisinden başlayarak. Ancak mevcut birçok sahip de bunu almayı bekleyebilir.

BMW, şu ana kadar hangi araçların OS 7 ile uyumlu olacağı herkese açık bir listeyi paylaşmamış olsa da, 2020 Q3’ten başlayacağını söylüyor. En tartışmalı özelliklerden biri, sürücülerin ilk seferde satın almadığı araç işlevlerine geçici olarak erişim almalarına olanak tanıyan yeni genişletilmiş BMW ConnectedDrive Mağazası olacak.

Belki de en belirgin değişiklik haritalama sisteminde olacaktır. Yeni BMW Haritalar, daha akıllı yönlendirme için araçların gömülü veri bağlantısına hafifçe bulut üzerinde eğiliyor. Kısa bir süre önce iPhone ve iOS 14’ü olanlar için BMW, geçen hafta WWDC 2020’de duyurulduğu gibi Dijital Anahtar işlevselliği için destek ekliyor. Bu, NFC’yi bir iPhone üzerinden arabaya erişimi doğrulamak ve aynı zamanda geçici veya uzun süreli paylaşmaya izin vermek için kullanacak.