Gerçek olaylardan esinlenmiş filmler

Gerçek, birçok durumda kurguyu aşar. İşte bu yüzden gerçek insanlar ve olaylar, hepimizin bir zamanlar izlediği filmlerde sinemanın temel başarıları haline geldi. Gerçek olaylara dayanan birçok film var ve birçoğu Netflix, Disney+, HBO Max ve diğer platformlarda mevcut. Sonraki birkaç paragrafta, bazı klasikleri yeniden yaşamak, yeni hikayeler hakkında bilgi edinmek vb. için çevrimiçi olarak tekrar izleyebileceğiniz bazılarını topluyoruz.

Para Avcısı

gercek filmler 1

Gerçek olaylara dayanan, Leonardo di Caprio’nun oynadığı film, Wall Street komisyoncusu Jordan Belfort’un hayatını anlatıyor. Bu karakterin lakabını borçlu olduğu başarıyı ve serveti nasıl elde ettiğini bize doksanlarda New York’ta anlatan bir film. Amerikan rüyasının peşinden koşan ama kendini uyuşturucu, güç, para ve aşırılıkların dünyasına kaptıran genç bir adam.

Ali

gercek filmler 2

Will Smith’in canlandırdığı oyuncu, Muhammed Ali olmadan önce Cassius Clay’i canlandırıyor ama şimdiden tarihin en iyi atletlerinden biri, ringin içinde ve dışında iz bırakacak boksörlerden biri haline geldi. Hayatı başlangıcından anlatan bir bografik film. Sporun yanı sıra medya figürü, sosyal figür ve Clay’in mücadelesi. Bize toplumsal mücadelesi, ırkçılığa karşı mücadelesi için ABD tarihinin en önemli isimlerinden biri haline geldiğini anlatacak iki buçuk saat.

Arabistanlı Lawrence

gercek filmler 3

Görebileceğimiz en iyi biyografiler ve en iyi tarihi filmler arasında Arabistanlı Lawrence. Altmışların başında yayınlanan ve bizi Birinci Dünya Savaşı’na götüren neredeyse üç saatlik bir film. Thomas Edwards Lawrence’ın Arap isyanına katılımını ve ayrıca ölümünden sonra bir gazetecinin onu nasıl soruşturmaya karar verdiğini de takip ediyor. Tarihin en iyi filmlerinden birini arıyorsanız bunu bu filmde görebiliriz.

Eşitlik Savaşçısı

gercek filmler 4

Felicity Jones, A Matter of Gender’da Yargıç Ruth Bader Ginsburg’u canlandırıyor. Netflix’te mevcut olan, aslında Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi Adaleti ve bu pozisyondaki ikinci kadın hakkında bir biyografik film. Gerçek olaylara dayanan bu mükemmel dramanın merkezinde eşitlik için mücadele ve cinsiyet ayrımcılığına son vermek var.

Mauthausen Fotoğrafçısı

gercek filmler 5

Mario Casas’ın başrolde olduğu Mauthausen Fotoğrafçısı, gerçek olaylara dayanan ve bizi 1940’lı yıllara kadar uzanan Holokost zamanına götüren bir gerilim filmidir. Başrol oyuncusu, fotoğraf laboratuvarında çalışan, ancak sahneye koymaktan çekinmeyecek bir mahkum olan Francesc Boix’dir. Nazilerin yaptığı her şeyi ortaya çıkarmak için hayatını riske atıyor. Bunu kendi görüntüleri, terörü gözler önüne serebilecek ve gerisini kurtarmaya çalışacağı fotoğraflarıyla yapacaktır.

Sonsuz Siper

gercek filmler 6

Netflix’te görebildiğimiz en iyi İspanyol filmlerinden biri de gerçek olaylara dayanıyor. Başrollerini Antonio de la Torre ve Belén Cuesta’nın paylaştığı ve yönetmenliğini Jon Garaño’nun yaptığı Aitor Arregi ve Jose Mari Goenaga, 2019’da on beş Goya Ödülü’ne aday gösterildi. Bizi İç Savaş’ın İspanya’sına, Higinio ve Rosa’yı tanıştırmak için götürüyoruz. İspanya’daki ihtilaf başladığında sadece birkaç yıldır evli. Tehdit ve korku içinde, bizi iki buçuk saat gerilim içinde tutan bir filmde kendi evinde bir deliğe saklanacak, harika bir drama.

Veda

gercek filmler 13

Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi. Veda, ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi. Filmde sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı anlatılmıyor, aynı zamanda bir döneme ışık tutuluyor. “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesidir.

Piyanist

gercek filmler 7

Nazizm ve II. Dünya Savaşı klasikleri arasında gerçek olaylara dayanan en popüler filmlerden biri Piyanist. Otuzlu yılların sonlarında Varşova’ya bizi götüren film, Yahudi asıllı Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın, Almanlar Polonya’yı işgal ettiğinde sınır dışı edilmemek için nasıl savaştığını ama bunun saklanarak yaşamak anlamına geldiğini anlatıyor. Adrien Brody’nin başrol oynadığı ve Roman Polanski’nin yönettiği film, eleştirmenler tarafından oybirliğiyle alkışlandı ve bugün görebileceğimiz en iyi tarihi biyografilerden biri.

Schindler’in Listesi

gercek filmler 8

Şu anda Netflix’te bulunan Schindler’in Listesi harika klasiklerden biridir. Birçokları için gelmiş geçmiş en iyi film. Ya da en iyilerinden biri. Doksanların başında gösterime giren film, yedi Oscar kazandı (en iyi yönetmen veya en iyi film dahil) Steven Spielberg tarafından yönetilen, bize gerçek hayattaki bir dramayı, Oskar Schindler’in hikayesini anlatmak için bizi 2. Dünya Savaşı’na götürüyor. Schindler, Nazilerin sempatisini kazanmaya çalışan ve Krakow’da yüzlerce Yahudi’nin çalışacağı fabrikayı işletecek olan bir iş adamıdır. Fabrikada çalışmak sadece fabrikayı geliştirmekle kalmaz, hayatlarını da kurtarır.

Dunkirk

gercek filmler 9

Cristopher Nolan, 2017’de vizyona giren ve bizi adını veren savaşın içine sürükleyen bu filmin yönetmeni ve yazarı. Dünya Savaşı’nda Dunkirk sahilinde yüz binlerce İngiliz ve Fransız askeri, sekiz Oscar’a aday gösterilen ve En İyi Kurgu, Ses veya ses efektleri ödülünü kazanan üzücü bir dramada bir sahilde mahsur kaldı.

Pentagon Arşivleri

gercek filmler 10

Başrollerini Meryl Streep ve Tom Hanks’in paylaştığı, bizi yetmişli yıllara götüren ve kendisine adını veren arşivlerle ilgili tartışmalı dramı anlatan bu filmin yönetmeni Steven Spielberg. Dünyanın en büyük medya kuruluşlarından ikisi, The New York Times ve The Washington Post, gizli verileri ifşa edip etmeme konusunda bir karar vermek zorunda.

Yurttaş Kane

gercek filmler 11

Gazetecilik hakkında konuşursak, Yurttaş Kane eksik olamaz. 1940’larda dokuz Oscar adaylığı kazanan bir drama. 1941’de Orson Welles’in yönettiği ve oynadığı ve bugün tekrar görebildiğimiz büyük güç ve gazetecilik filmi. Charles Foster Kane, büyük bir iletişim grubunun sahibidir, ancak öldü ve sadece bir ipucu bıraktı, “Rosebud” kelimesi. Patronun son sözü ne anlama geliyor? Bu gizemin arkasında ne var? Gerçek karakterler değiller ama film William Randolph Hearst’ün hayatını yeniden yaratıyor.

Spotlight

gercek filmler 12

Boston Globes’tan bir araştırmacı gazeteci ekibi, Massachusetts’teki Katolik rahiplerin pedofili vakalarını, saklama konusundaki ısrarlarına rağmen ortaya çıkarmayı başaracaklar. Michael Keaton, Mark Ruffalo veya Rachel McAdams, Katolik Kilisesi’ni sarsan olayları yayınlamak için mümkün olan her şeyi yapacak olan bu gerçek ve kararlı pasta şeflerine hayat veren aktör ve aktrislerden bazıları. En iyi film ve en iyi senaryo için altı Oscar adaylığı ve iki ödül kazandı.